PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polska jest atrakcyjna dla Ukraińców, ale większość i tak chce wracać do domu

  • km
  • 7 lip 2022 18:08

30 proc. uchodźców z Ukrainy przebywających w Rumunii i rozważających dalszą migrację chciałoby przyjechać właśnie do Polski, z kolei co dziesiąty uchodźca znajdujący się w Czechach i rozważający dalszą migrację wskazuje Polskę jako potencjalny kierunek wyjazdu – wynika z badania „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii” przygotowanego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Polska jest atrakcyjna dla Ukraińców, ale większość i tak chce wracać do domu
Mieszkanki miasta Sambor przed Domem Polskim (fot. PAP/Karina Sało)
REKLAMA
  • Niemal co trzeci uchodźca z Ukrainy przebywający w Rumunii i rozważający dalszą migrację chciałby przyjechać do Polski, zaś wśród ankietowanych w Czechach, Polska znajduje się w pierwszej czwórce krajów docelowej migracji.
  • Autorzy badania zaznaczyli, że aż 63 proc. uchodźców z Ukrainy zamierza podjąć pracę zarobkową w czasie pobytu w Polsce. To dwukrotnie więcej niż w przypadku Rumunii (27 proc.).
  • 34 proc. uchodźców z Ukrainy znajdujących się w Rumunii deklaruje znajomość języka polskiego, zaś angielskiego zaledwie 15 proc.

Platforma Migracyjna EWL wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego przeanalizowały sytuację osób migrujących z objętej wojną Ukrainy do Polski, Czech i Rumunii. 

- Uzyskane dane niosą dużą wartość poznawczą, gdyż pozwalają na ocenę charakteru migracji i opracowanie odpowiednich strategii działania wobec tego zjawiska na różnych poziomach instytucji publicznych, społecznych i biznesowych. Ponadto wyniki te mogą mieć kluczowe znaczenie w kontekście refleksji nad sposobami rozwiązywania kryzysów migracyjnych. Pogłębione zrozumienie wszystkich aspektów tego kryzysu może umożliwić zaproponowanie odpowiednich procedur i rozwiązań korzystnych zarówno dla emigrantów, jak i krajów przyjmujących - podkreślają autorzy badania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zobacz: Ukraińscy uchodźcy będą mogli nadal używać ukraińskiego prawa jazdy

Polska atrakcyjnym kierunkiem  

Niemal co trzeci uchodźca z Ukrainy przebywający w Rumunii i rozważający dalszą migrację chciałby przyjechać do Polski, zaś wśród ankietowanych w Czechach Polska znajduje się w pierwszej czwórce krajów docelowej migracji, tuż za Austrią (11 proc.), Słowacją (19 proc.) oraz Niemcami (31 proc.). Z kolei co czwarty respondent w Polsce wskazuje Niemcy jako kraj docelowej migracji. Inne popularne kierunki wśród uchodźców przebywających w Polsce to Stany Zjednoczone (16 proc.), Wielka Brytania (11 proc.) oraz Szwecja (10 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska jest atrakcyjna dla Ukraińców, ale większość i tak chce wracać do domu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA