Polska dopiero przekształca się z kraju typowo emigracyjnego w emigracyjno-imigracyjny

- Polska jest na początku drogi przekształcania się z kraju typowo emigracyjnego w kraj emigracyjno-imigracyjny - twierdzi minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska dopiero przekształca się z kraju typowo emigracyjnego w emigracyjno-imigracyjny

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Paweł Szygulski)

wnp.pl

7 lip 2014 13:00


- Na ile powinniśmy starać się przyciągać z powrotem do Polski osoby, które w ostatnim dziesięcioleciu wyemigrowały za pracą do innych krajów Unii Europejskiej? W końcu przecież dzięki tej emigracji mamy w kraju niższe bezrobocie.

- Doświadczenia osób, które wyjechały za granicę do pracy, a chciałyby powrócić, z pewnością mogą być cennym wkładem w naszą gospodarkę. Znajomość języka, doświadczenie zawodowe, zdobyte umiejętności na wymagających zagranicznych rynkach to atuty bezcenne.

Doświadczenia innych krajów pokazują, że nie ma prostego sposobu na ściągnięcie obywateli z powrotem do kraju; tworzymy jednak warunki, aby do tych powrotów zachęcić. Reforma urzędów pracy wprowadza nowe formy wsparcia zarówno dla osób szukających pracy, jak i dla pracodawców. To m.in. bony stażowe czy pożyczki na utworzenie działalności gospodarczej. Jednocześnie zachęcamy pracodawców do tworzenia nowych miejsc pracy, w szczególności dla ludzi młodych.

Ale pamiętamy też o tym, że młodzi, którzy wyjadą za pracą, często zostają na emigracji i zakładają rodziny. Dlatego też, wydłużając urlop macierzyński i inwestując w rozwój żłobków i klubów dziecięcych, chcemy stwarzać rodzicom warunki, które mocniej zachęcą ich do rodzenia dzieci w Polsce.

- Na razie jednak mamy do czynienia z ujemnym saldem migracji, a to, na dłuższą metę, oznacza problemy z działalnością systemu ubezpieczeń społecznych. Czy rząd ma pomysł, jak w dłuższej perspektywie zmienić Polskę z eksportera w importera migrantów?


- Oczywiście dostrzegamy to zagrożenie. W 2012 roku rząd przyjął dokument "Polityka migracyjna Polski - stan obecny i postulowane działania", w którym zdiagnozowane zostały problemy, jakie może nieść za sobą demograficzny aspekt migracji Polaków.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.