PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polska, Czechy i Słowacja a zatrudnianie cudzoziemców

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 24 cze 2019 12:30

Wyższe wynagrodzenie oraz dłuższy czas, na jaki pracownicy spoza UE otrzymują zezwolenie na pracę. To dwie istotne różnice między Polską a Czechami i Słowacją, przez które obcokrajowcy patrzą przychylnie na pracę u naszych południowych sąsiadów.

Polska, Czechy i Słowacja a zatrudnianie cudzoziemców
fot. Ambasada Amerykańska na Ukrainie, flickr.com/domena publiczna
REKLAMA
  • Z roku na rok do Polski i państw sąsiadujących przyjeżdża coraz więcej cudzoziemców spoza UE w poszukiwaniu pracy.
  • Podobnie jak w Czechach czy na Słowacji, również w Polsce najbardziej brakuje pracowników fizycznych.
  • Eksperci OTTO Work Force porównali przepisy administracyjne, jakie obowiązują w każdym z tych trzech krajów. Gdzie najłatwiej podjąć legalne zatrudnienie i co ma największy wpływ na decyzję o wyborze kraju zatrudnienia?

W Polsce nie tylko rośnie liczba pracowników z zagranicy, ale w tej grupie coraz więcej decyduje się pracować legalnie. Jak podaje ZUS, już niemal 610 tys. cudzoziemców płaci w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne. To ponad pięć razy więcej niż na początku 2014 roku.

W tym czasie liczba Ukraińców wzrosła aż trzynastokrotnie, z 35,5 tys. na początku 2014 roku do 454,5 tys. obecnie. Białorusinów mamy obecnie pięć razy więcej – z 6,5 tys. ich liczba zwiększyła się do 36 tys. Liczba Mołdawian wzrosła niemal siedmiokrotnie, osiągając liczbę prawie 9 tys. Natomiast pracowników z Indii ubezpieczonych w ZUS mamy obecnie ponad czterokrotnie więcej niż w na początku 2014 roku i uzupełniają oni ponad 6 tys. wakatów na polskim rynku pracy. Jakie rozwiązania prawne pozwalają na takie efektywne ściąganie pracowników z zagranicy?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wskazują eksperci z OTTO Work Force w Polsce jest to procedura uproszczona. Cudzoziemcy chcący legalnie pracować w Polsce powinni posiadać zezwolenie na pracę. Jest ono wydawane na czas określony, nie dłuższy niż 3 lata. Zezwolenie na pracę uzyskuje się w Urzędzie Wojewódzkim. Ustawowy okres oczekiwania na zezwolenie na pracę to 30 dni, na zezwolenie na pobyt i pracę – 3 miesiące. W rzeczywistości jednak okresy oczekiwania na decyzje są o wiele dłuższe. Dodatkowo w zależności od Urzędu liczba potrzebnych dokumentów, załączników, czy też graficzny wzór wniosków może się różnić.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska, Czechy i Słowacja a zatrudnianie cudzoziemców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA