Polscy emigranci wracają do kraju na święta

Boże Narodzenie to wciąż dla nas święta, które w miarę możliwości spędza się w rodzinnym gronie w domu, a nie w ciepłych krajach lub na nartach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polscy emigranci wracają do kraju na święta

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 gru 2014 10:39


Co ciekawe, deklaracje odnośnie przyjazdu na święta do Polski różnią się od faktów: póki mieszkamy w kraju, póty zarzekamy się, że w razie wyjazdu będziemy wracać na święta do Polski (połowa respondentów), po wyjeździe natomiast już tylko 1/3 z nas myśli o przyjeździe do kraju z tej okazji.

Czytaj też: W tym roku będziemy krócej pracować, by zarobić na święta. To efekt wzrostu wynagrodzeń

Ta grupa tym bardziej zmniejsza się, im dłużej pracujemy za granicą: 37 proc. świeżo upieczonych emigrantów przyjeżdża na święta do Polski, a po trzech latach robi tak jedynie 28 proc. Za granicą więcej z nas spędza Boże Narodzenie w pracy (prawie 11 proc. w porównaniu z ponad 4 proc. pracujących w święta w Polsce).

Czytaj też: Bez względu na zarobki, na święta Bożego Narodzenia wydajemy zbyt dużo

Jeśli chodzi o kupowanie prezentów, tutaj także widać różnice. 38 proc. przepytanych przez nas Polaków mieszkających w Polsce twierdzi, że nie kupuje prezentów, bo nie ma na nie pieniędzy – za granicą grupa ta zmniejsza się o ponad połowę. W dodatku grupa Polaków, których stać na prezenty z górnego pułapu cenowego – powyżej 1 tys. zł, za granicą zwiększa się ponad 4 razy (18 proc. vs. 4 proc. tej samej grupy Polaków mieszkających w Polsce).

 

* Sonda została przeprowadzona na grupie 779 respondentów (444 Polaków mieszkających  i pracujących poza Polską oraz 355 mieszkających w Polsce i myślących o wyjeździe do pracy za granicę) w dniach 10–12 grudnia 2014 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.