×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Połowa uchodźców z Ukrainy poszukuje pracy w Polsce. Kim są, jakie mają potrzeby i plany?

  • Autor: PAP/AKC
  • 29 lip 2022 13:35

W Polsce pracy poszukuje 50 proc. uchodźców z Ukrainy - wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego przeprowadzonej na przełomie kwietnia i maja br. Również 50 proc. badanych ma wyższe wykształcenie, ale duża część osób przybyłych z Ukrainy nie zna języka polskiego - dodano.

Połowa uchodźców z Ukrainy poszukuje pracy w Polsce. Kim są, jakie mają potrzeby i plany?
Około 30 proc. uchodźców z Ukrainy już pracowało lub miało załatwioną pracę, a ok. 50 proc. jej poszukuje (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Narodowy Bank Polski (NBP) przeprowadził w kwietniu i maju ankietę wśród obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski jako uchodźcy.
  • Badanie miało określić, kim są imigranci, jakie mają potrzeby i plany oraz jaka może być ich przyszłość na polskim rynku pracy.
  • W tym czasie przebywało w Polsce około 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Dziś jest ich ok. 3,5 mln, a połowa szuka tutaj pracy.

Z ankiety NBP wynika, że uchodźcy przejeżdżający do Polski reprezentowali wszystkie regiony Ukrainy, jednak "ponadprzeciętnie więcej osób przyjechało z rejonów walk, dobrze skomunikowanych z Polską (rejon Kijowa i okolic). Około 13 proc. uchodźców trafiło do Polski przez inną granicę niż ta z Ukrainą" - stwierdzono.

Wskazano, że uchodźcy z Ukrainy to przede wszystkim kobiety, z których ponad 60 proc. przyjechało razem z dziećmi, najczęściej z jednym lub dwoma. Prawie 24 proc. kobiet przyjechało samotnie, przede wszystkim są to osoby poniżej 29. roku życia i powyżej 60. roku życia.

Niełatwy start

W badaniu zwrócono uwagę, że 50 proc. uchodźców posiada wyższe wykształcenie, "co istotnie przewyższa udział osób z wyższym wykształceniem w całym społeczeństwie ukraińskim". "Dlatego jednym z wyzwań, które przed nami stoją jest pomoc w znalezieniu im satysfakcjonującej pracy" - podkreślono.

Czytaj też: Warszawa czeka. Szczególnie na pracowników tych zawodów

Dodano, że około 30 proc. uchodźców z Ukrainy już pracowało lub miało załatwioną pracę, a ok. 50 proc. jej poszukuje, w tym bardzo często na część etatu ze względu na zajmowanie się dziećmi. Ponad 50 proc. uchodźców, którzy obecnie znaleźli się w Polsce, nie było wcześniej w naszym kraju ani nie miało wcześniej kontaktu z osobami, które odwiedziły Polskę - podał NBP.

Duża cześć uchodźców (46 proc.) nie znała języka polskiego. Regiony Polski, do których trafiło stosunkowo dużo osób niemających wcześniej kontaktu z naszym krajem i językiem, to województwa: świętokrzyskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie - poinformowano.

Na pomoc uchodźcom

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Połowa uchodźców z Ukrainy poszukuje pracy w Polsce. Kim są, jakie mają potrzeby i plany?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA