W Polsce pracy poszukuje 50 proc. uchodźców z Ukrainy - wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego przeprowadzonej na przełomie kwietnia i maja br. Również 50 proc. badanych ma wyższe wykształcenie, ale duża część osób przybyłych z Ukrainy nie zna języka polskiego - dodano.

- Narodowy Bank Polski (NBP) przeprowadził w kwietniu i maju ankietę wśród obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski jako uchodźcy.
- Badanie miało określić, kim są imigranci, jakie mają potrzeby i plany oraz jaka może być ich przyszłość na polskim rynku pracy.
- W tym czasie przebywało w Polsce około 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Dziś jest ich ok. 3,5 mln, a połowa szuka tutaj pracy.
Z ankiety NBP wynika, że uchodźcy przejeżdżający do Polski reprezentowali wszystkie regiony Ukrainy, jednak "ponadprzeciętnie więcej osób przyjechało z rejonów walk, dobrze skomunikowanych z Polską (rejon Kijowa i okolic). Około 13 proc. uchodźców trafiło do Polski przez inną granicę niż ta z Ukrainą" - stwierdzono.
Wskazano, że uchodźcy z Ukrainy to przede wszystkim kobiety, z których ponad 60 proc. przyjechało razem z dziećmi, najczęściej z jednym lub dwoma. Prawie 24 proc. kobiet przyjechało samotnie, przede wszystkim są to osoby poniżej 29. roku życia i powyżej 60. roku życia.
Niełatwy start
W badaniu zwrócono uwagę, że 50 proc. uchodźców posiada wyższe wykształcenie, "co istotnie przewyższa udział osób z wyższym wykształceniem w całym społeczeństwie ukraińskim". "Dlatego jednym z wyzwań, które przed nami stoją jest pomoc w znalezieniu im satysfakcjonującej pracy" - podkreślono.
Czytaj też: Warszawa czeka. Szczególnie na pracowników tych zawodów
Dodano, że około 30 proc. uchodźców z Ukrainy już pracowało lub miało załatwioną pracę, a ok. 50 proc. jej poszukuje, w tym bardzo często na część etatu ze względu na zajmowanie się dziećmi. Ponad 50 proc. uchodźców, którzy obecnie znaleźli się w Polsce, nie było wcześniej w naszym kraju ani nie miało wcześniej kontaktu z osobami, które odwiedziły Polskę - podał NBP.
Duża cześć uchodźców (46 proc.) nie znała języka polskiego. Regiony Polski, do których trafiło stosunkowo dużo osób niemających wcześniej kontaktu z naszym krajem i językiem, to województwa: świętokrzyskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie - poinformowano.
Na pomoc uchodźcom

KOMENTARZE (0)