Polakom emigracja już zbrzydła? Wolą zostać w kraju

Ponad połowa z nas nie chce wyjeżdżać do pracy za granicę. To kontrowersyjne i sprzeczne z powszechnie panującą opinią stanowisko pokazuje, że nasi rodacy cenią sobie pewne zatrudnienie w kraju, nawet za cenę niższych zarobków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polakom emigracja już zbrzydła? Wolą zostać w kraju

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

18 lut 2015 13:51


Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję rekrutacyjną GP People, ponad połowa Polaków nie chce wyjeżdzać do pracy za granicę. Ponadto, 40 proc. bezrobotnych znajduje etat już po miesiącu, a reputacja firmy jest drugim, zaraz po zarobkach, kryterium, według którego decydują się oni na podjęcie pracy u danego przedsiębiorcy.

Czego jeszcze dowiadujemy się z wyników ankiety udostępnionych przez GP People?

Oprócz tego, że nastąpił odwrót od masowej emigracji Polaków na Zachód, zmieniło się również nastawienia do kwestii zatrudnienia. Choć wciąż ponad połowa pytanych mówi o tym, że zmienia pracę rzadziej niż co dwa lata, to pozostali szukający zdają się odchodzić od tradycyjnie pojmowanego schematu zatrudnienia. Dostosowują się do dynamicznie rozwijającego się i elastycznego rynku, a co za tym idzie – zmieniają miejsce pracy znacznie częściej.

Czytaj też: Deficyt inżynierów, emigracja i rosnąca szara strefa - tego można się spodziewać w 2015

– Pracownicy, nie tylko ci młodzi, chcą się rozwijać. Dostrzegają, że jedna firma nie wystarczy już do tego, by kształcić się i udoskonalać, mają też świadomość, że nie będą pracować w tym samym miejscu przez całe życie i między innymi dlatego mogą coraz częściej podejmować nowe wyzwania – podkreśla Hanna Bielicka-Adamczyk, ekspert GP People.

Kwestionariusz GP People potwierdza, że coraz więcej młodych ludzi już na studiach podejmuje praktykę czy staż. Choć praca ta jest najczęściej bezpłatna, jest to ogromny wkład w zdobywanie doświadczenia przydatnego w przyszłych staraniach o stałe zatrudnienie. Forma stażu jest równie często wykorzystywana w przypadku chęci przekwalifikowania się pracowników. Jest na to gotowych 63 proc. pytanych osób, pod warunkiem zapewnienia im pracy po skończonej nauce nowego zawodu.

Zaskoczeniem nie jest, że największą motywacją do zaakceptowania oferty pracy jest wynagrodzenie – atrakcyjne zarobki skusiłyby ponad połowę ankietowanych. Na co jeszcze zwracają oni uwagę?

Dla przyszłego pracownika ważny jest przede wszystkim termin rozpoczęcia pracy. Osoby zgłaszające się do nas z aplikacją w znacznej mierze szukają zatrudnienia, które mogą podjąć od zaraz. Często pytają również o nasze zdanie na temat firmy, jej lokalizację oraz oferowany pakiet socjalny – dodaje Hanna Bielicka-Adamczyk.

A dlaczego Polacy decydują się na zwrócenie do agencji rekrutacyjnych? Prawie jedna czwarta ankietowanych mówi, że zgłasza się do pośredników dlatego, że w ich opinii współpracują oni wyłącznie ze sprawdzonymi pracodawcami, natomiast 51 proc. pytanych odpowiada, że ich motywacją jest największa baza ofert w regionie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

emigrant 2015-02-23 13:19:24

Polacy! Jeśli naprawdę nie musicie nie wyjezdzajcie! Nie jest żadną tajemnicą że nie po to nam umozliwili pracę np. w UK żeby dać nam godne stanowiska. Trzeba być najlepszym z najlepszych żeby coś uczciwego dostać. Reszta to wstyd i hańba! Porażka i upadek moralny. Oczywiście jeśli jesteście desperatami to inna sprawa ale warto zastanowić się nie dwa razy ale sto dwa zanim opuści się naszą piękną choć uboga Polskę!