PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy zastąpią imigrantów? Rosnące koszty życia dają się we znaki

  • jk
  • 5 sie 2022 17:12

Polacy rozglądają się za pracą fizyczną i coraz częściej szukają ofert, na których wcześniej pracowali imigranci. - Chodzi o pracę fizyczna, niewymagającą kwalifikacji: w przemyśle, przetwórstwie spożywczym, w magazynach. Nie przybrało to jeszcze skali masowej, lecz może być zwiastunem ciekawego trendu - mówi Anna Dzhobolda, dyrektorka departamentu rekrutacji Gremi Personal.

Polacy zastąpią imigrantów? Rosnące koszty życia dają się we znaki
Średnio wykonując pracę fizyczną w Polsce mężczyźni mogą zarobić 4000 zł, bardziej wykwalifikowani specjaliści – od 4500 zł na rękę (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zainteresowanie Polaków mało popularnymi wcześniej zawodami może być związany z rosnącymi kosztami życia.
  • Z kolei stawki wynagrodzeń w zawodach wymagających siły fizycznej ciągle rosną - z powodu braku męskiej siły roboczej spowodowanej wojną w Ukrainie polscy pracodawcy zmuszeni są konkurować o mężczyzn.
  • Średnio wykonując pracę fizyczną w Polsce mężczyźni mogą zarobić 4000 zł, bardziej wykwalifikowani specjaliści - od 4500 zł na rękę.

W czerwcu GUS poinformował, że stopa rejestrowanego bezrobocia osiągnęła wynik najniższy od sierpnia 1990 roku. Wynik za czerwiec wynosił tylko 4,9 proc. (w rejestrach znajdowało się tylko 818 tys. bezrobotnych).

Polska też znalazła się na drugim miejscu wśród krajów OECD z najwyższym wzrostem poziomu aktywności zawodowej (+3,5 pkt proc.) w porównaniu do okresu sprzed 2019 czyli pandemii COVID.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Polacy szukają pracy fizycznej

Tymczasem Polacy rozglądają się za pracą fizyczną i coraz częściej szukają ofert, na których wcześniej pracowali imigranci - podaje Centrum Analityczne agencji zatrudnienia Gremi Personal.

- Chodzi o pracę fizyczna, niewymagającą kwalifikacji - w przemyśle, przetwórstwie spożywczym, w magazynach. Nie przybrało to jeszcze skali masowej, lecz może być zwiastunem ciekawego trendu – mówi Anna Dzhobolda, dyrektorka departamentu rekrutacji Gremi Personal.

Ta tendencja zaczyna powoli również być widoczna w Internecie. Według analityków Gremi Personal liczba wyszukiwań w Google w języku polskim dotyczących pracy bez kwalifikacji w przemyśle, logistyce oraz handlu wzrosła o ok. 10 proc. w ciągu roku u użytkowników, którzy mieli tylko język polski ustawiony w przeglądarce.

Również raport Pracuj.pl potwierdza, że początek 2022 roku przyniósł kontynuację intensywnej rekrutacji pracowników fizycznych w Polsce. W styczniu do fachowców kierowano ponad 12 tysięcy ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Pracuj.pl. To ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polacy zastąpią imigrantów? Rosnące koszty życia dają się we znaki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Adrian 2022-08-10 16:37:06

    3500 brutto czyli 2600 netto tak płacą strefy przemysłowe na prowincji, i jeszcze jak podają fora nie biorą każdego lecz trzeba mieć kwalifikacje i przejść rekrutacjalę. Ukraińcy zjechali bo dla nich fetyszem jest wysłanie przynajmniej 1000 $ miesięcznie. Przy słabnącym zlotym i drożejąch hostelach, jedzeniu to nawet z nadczasami czyli nadgodzinami nie było szans.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA