PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy wyjeżdżają z Wielkiej Brytanii, ale często nie do Polski. Wybierają inny kierunek

W Wielkiej Brytanii spada odsetek przybywających z Europy pracowników. Myli się jednak ten kto myśli, że Brexit sprawi, że spora część Polaków wróci na stałe do kraju, wielu wyemigruje gdzie indziej, np. do Irlandii.

Polacy wyjeżdżają z Wielkiej Brytanii, ale często nie do Polski. Wybierają inny kierunek
Brytyjczycy powiedzieli nie migracji z UE w 2016 roku. Temat migrantów zarobkowych był bardzo odczuwalny na Wyspach w okresie kampanii referendalnej prze decyzją o dalszej obecności w UE kraju. (fot.:Tomek Nacho/flickr.com/CC BY-ND 2.0)
REKLAMA

• Jak wynika z danych brytyjskiej agencji zatrudnienia "Indeed" Europejczycy przestają szukać pracy w Wielkiej Brytanii. Odsetek zapytań internetowych o etat w tym kraju spadł o 18 proc. wobec poprzednich lat.

• Tymczasem rośnie jednak liczba osób chcących znaleźć pracę w Irlandii. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Jak mówi portalowi PulsHR.pl Michał Dembiński z Polsko-Brytyjskiej Izby Handlowej relacje miedzy Wielką Brytanią i Irlandią będą jednym z kluczowych elementów negocjacji między Londynem i Brukselą.

• Nasz rozmówca wymienia też jako jeden z powodów spadku atrakcyjności migracyjnej Londynu słabnący kurs funta. Waluta brytyjska bowiem nie jest już warta 6 zł, jak kiedyś. To w efekcie popycha migrujących do szukania pracy i zarobku gdzie indziej.

 

W tle negocjacji politycznych miedzy Wielką Brytanią i Europą o warunkach odejścia Zjednoczonego Królestwa z UE, widać pierwsze jego efekty na brytyjskim rynku pracy. Europejczycy nie przyjeżdżają już tak często do Londynu pracować. W maju brytyjski GUS podliczył, że 250 tysięcy mniej mieszkańców Starego Kontynentu przybyło na Wyspy w poszukiwaniu pracy w 2016 r. niż w 2015 r.. Od trzech lat statystyki migracji do Wielkiej Brytanii nie były tak negatywne.

Odpowiedź, gdzie odpływa fala migracyjna, ujawnił we wtorek (30 maja) The Telegraph, który napisał, że wobec oziębłego traktowania przyjezdnych za kanał La Manche, Zielona Wyspa dostaje szansę. Ci, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii, a trafili w 2016 na Brexit, kierują się teraz w stronę Irlandii.

Potwierdzają to dane z agencji zatrudnienia "Indeed". Telegraph podaje wyniki zapytań internetowych o pracę w Wielkiej Brytanii. Z wyszukiwań sieciowych jasno widać, że ilość wpisywanych fraz o pracę w Wlk. Brytanii spadła o 18 proc. względem lat ubiegłych.

Niemiecki dziennik „Die Welt” wprost zwraca uwagę na rosnący w Wielkiej Brytanii problem – pracownicy tłumnie odchodzą. W niektórych branżach, takich jak budowlana, mowa już o ubytku w zatrudnieniu sięgającemu nawet 30 proc.. W praktyce oznacza to opóźnienia w oddawaniu mieszkań deweloperskich i znaczące podwyżki ich cen a w przyszłości kryzys na rynku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy wyjeżdżają z Wielkiej Brytanii, ale często nie do Polski. Wybierają inny kierunek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA