×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polacy rzadziej emigrują na Zachód. Wypierają Ukraińców z rynku pracy?

  • Justyna Koc
    jk
  • 29 mar 2019 15:40

Bezrobocie rośnie, a liczba Ukraińców zarejestrowanych w ZUS maleje. Zdaniem ekspertów Personnel Service nie oznacza to powiększania się szarej strefy - rosnąca dostępność Polaków na rodzimym rynku pracy wypiera pracowników z Ukrainy.

Polacy rzadziej emigrują na Zachód. Wypierają Ukraińców z rynku pracy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Polakom trudniej jest znaleźć pracę w zachodniej Europy, która przygotowuje się do spowolnienia gospodarczego związanego m.in. z brexitem.
  • Jak wskazują eksperci Personnel Service, rosnąca dostępność Polaków na rodzimym rynku pracy wypiera pracowników z Ukrainy.
  • Pojawiają się też opinie, że spadek liczby Ukraińców jest związany z otwarciem dla nich sąsiednich krajów.

W ciągu ostatniego kwartału 2018 r. liczba pracowników z Ukrainy zarejestrowanych w ZUS zmniejszyła się o ponad 20 tys. Spadku liczby cudzoziemców ubezpieczonych społecznie w Polsce nie było od czterech lat, ich liczba systematycznie rosła.

Bezrobocie w pierwszych dwóch miesiącach 2019 r. utrzymuje swój wzrost (w styczniu i lutym wynosiło 6,1 proc.), podczas gdy w 2018 r. po krótkim wzroście w styczniu spowodowanym zimowym sezonowym przestojem w lutym zaczęło spadać.

Czytaj też: Polskie miasta szykują się na exodus Ukraińców. Ale exodusu nie będzie

- Obywatelom Polski coraz trudniej znaleźć pracę na Zachodzie, szczególnie w przygotowującej się do brexitu Wielkiej Brytanii i poszukujących tańszej niż Polacy siły roboczej Niemczech. Gdy brexit stanie się faktem to sytuacja jeszcze się nasili, a w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy będziemy mogli zaobserwować szczególnie duży zastrzyk Polaków na rodzimym rynku. Widzimy też wyraźnie, że fala pracowników z Ukrainy nie ustaje. Tylko w naszej firmie mamy obecnie około 2 tys. Ukraińców gotowych do podjęcia pracy w Polsce - mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Ewa Klimczuk, country manager w Work Service w Polsce uważa, że spadek  najprawdopodobniej jest spowodowany szerszym otwarciem naszych sąsiadów - Czechów, Słowaków, Węgrów - na pracowników z Ukrainy.

- Czesi i Słowacy nieustanie poszukują pracowników do branży motoryzacyjnej i w sposób naturalny zwrócili się na Wschód. Jeżeli oprócz lepszego uposażenia, państwa te, zaoferują Ukraińcom minimalne formalności to polscy przedsiębiorcy będą mieli jeszcze większe problemy z zatrzymaniem lub pozyskaniem nowych pracowników ze Wschodu. Czy będzie to stały trend, będziemy mogli stwierdzić na podstawie danych z kolejnych kwartałów - komentuje Klimczuk.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy rzadziej emigrują na Zachód. Wypierają Ukraińców z rynku pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA