Polacy rozchwytywani przez zagranicznych pracodawców. Kto chce ich zatrudniać?

W Polsce ofert pracy przybywa, jeżeli jednak ktoś chciałby szukać szczęścia za granicą jest w czym wybierać. Jakich specjalistów szukali zagraniczni pracodawcy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy rozchwytywani przez zagranicznych pracodawców. Kto chce ich zatrudniać?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

11 wrz 2014 6:29


W I połowie tego roku firmy z zagranicy opublikowały w serwisie Pracuj.pl ponad 3 tys. ofert. Najwięcej ofert pracy pochodziło z Niemiec i Holandii. Wielka Brytania, uplasowała się na trzecim miejscu.

Czytaj też: Kobiety podejmują pracę za granicą nie tylko ze względów materialnych

Polskich pracowników chciały zrekrutować firmy przede wszystkim z sektora budowlanego i nieruchomości, przemysłu ciężkiego oraz branży TSL. Co ważne, ponad połowa ofert skierowana była do specjalistów. Przede wszystkim szukano inżynierów, pracowników sprzedaży oraz obsługi klienta.

Blisko 400 propozycji znaleźli także specjaliści IT, zajmujący się rozwojem oprogramowania i administracją. Dwa razy mniej ofert niż propozycji dla specjalistów, skierowanych było do pracowników fizycznych (28 proc.). Najczęściej szukano pracowników produkcji, budowlańców, serwisantów, mechaników.

Oferty pracy głównie z Niemiec

Najwięcej ofert pracy w pierwszej połowie tego roku opublikowali nasi zachodni sąsiedzi. Z Niemiec pochodziło blisko 1200 ogłoszeń, czyli aż o 39 proc. więcej niż w tym samym okresie 2013 roku. Propozycji z tego kraju przybywa regularnie od początku zeszłego roku.

Czytaj też: Niemcy żałują, że tak długo zamykali rynek pracy dla Polaków

Oferty pracy z Niemiec pochodziły przede wszystkim z branż związanych z budownictwem i TLS. Szukano inżynierów, monterów, pracowników produkcji oraz budowlańców.

Produkcja w Holandii, budowa w Skandynawii

Na drugim miejscu zestawienia pod względem liczby opublikowanych ogłoszeń znalazła się Holandia. Poszukiwano fachowców do branż związanych z produkcją – pracowników produkcyjnych i magazynowych. W Norwegii i Szwecji najłatwiej znaleźć pracę budowlańcom.

Oferty pracy z tych państw były przede wszystkim przeznaczone dla monterów, serwisantów, inżynierów i pracowników budowlanych.

Wielka Brytania, Austria, Czechy – kierunek dla specjalistów ds. IT

Na trzecim miejscu pod względem liczby ogłoszeń o pracę uplasowała się Wielka Brytania. Oferty prac pochodziły przeważnie z branż TLS i doradczej. Szukano przede wszystkim specjalistów ds. IT (programistów) oraz inżynierów.

Informatykom powinno też być stosunkowo łatwiej znaleźć pracę w Czechach i Austrii. Z tych krajów najwięcej ofert pracy skierowanych było właśnie do specjalistów ds. IT – programistów i architektów IT.

Porównując rok do roku, ofert pochodzących z zagranicy było o 4 proc. więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Co ciekawe, najwięcej propozycji opublikowały firmy mikro i małe, zatrudniające do 50 osób – ogłoszenia pochodzące od nich stanowiły dwie trzecie wszystkich ofert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.