Polacy nie chcą uchodźców: Pracujemy za 5 zł, a jeszcze mają tu przyjechać imigranci?

• W Gdańsku trwają konsultacje z mieszkańcami ws. przyjmowania imigrantów.
• Mieszkańcy boją się, że uchodźcy zabiorą im pracę.
• Według nich już Ukraińcy "zaniżają stawki i psują rynek".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy nie chcą uchodźców: Pracujemy za 5 zł, a jeszcze mają tu przyjechać imigranci?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (pt)/AT

www.portalsamorzadowy.pl

7 cze 2016 15:28


W Gdańsku trwają konsultacje projektu Model Integracji Imigrantów. Jednym z elementów konsultacji są spotkania z mieszkańcami, które mają bardzo gorący przebieg.

Na ostatnim, Czeczenka, Khedi Alieva, która mieszka w Gdańsku od kilku lat, płakała: - Dlaczego jesteście przeciwko nam uchodźcom, nam muzułmanom? Co ja wam zrobiłam?! Mieszkam tu, chcę pracować, płacić podatki. Ja nie chcę waszych pieniędzy, ja pracuję za 5 złotych za godzinę. Wyjechałam z kraju, który kochałam, bo bałam się o dzieci. Przeżyłam dwie wojny, napaść Ruskich na Czeczenię. Martwego męża zbierałam do torby na śmieci. Uciekłam więc z dziećmi do Polski. Ja stąd wyjadę, nie zostanę tu, jeśli tak bardzo wam przeszkadzam! A póki tu jestem, dlaczego tak mnie atakujecie? Za co?!

Monolog Czeczenki pobudził emocje. Obecni na sali przeciwnicy przyjmowania uchodźców mówili:

- My też pracujemy za 5 zł za godzinę, za najniższą krajową. Nie możemy posłać dzieci do przedszkoli, bo nie ma miejsc. A jeszcze mają tu przyjechać imigranci?!

Czytaj też: Polacy nie chcą przyjmować uchodźców

Mieszkańcy pytali także, dlaczego miasto planuje przyjmować imigrantów na staże w miejskich instytucjach i biurach: czy to nie zagraża naszemu bezpieczeństwu i czy nie lepiej przyjąć Polaków znających rosyjski bądź ukraiński? - Jak pracowałam w Holandii, to żaden urzędnik po polsku nie mówił i dałam radę! - mówiła jedna z dyskutantek. - A wy tu chcecie zatrudniać Ukraińców?!

Anna Dukowska z Powiatowego Urzędu Pracy odpowiadała: - Imigranci po studiach w Gdańsku to będą ludzie z potencjałem językowym, z kwalifikacjami, warto ich wziąć na taki staż. Zatrudnienie w urzędzie powinno być odbiciem demografii miasta: jeśli w mieście jest dużo Ukraińców, ktoś w urzędzie powinien mieć szansę pracy na ich rzecz.

Obecni na spotkaniu pytali także dlaczego przyjmujemy w Polsce do pracy tylu Ukraińców, którzy zaniżają stawki i psują rynek?

- Każdy pracodawca ma obowiązek najpierw zatrudnić Polaka, a w drugiej kolejności mieszkańca Unii Europejskiej, a jeśli nie zgłosi się ani jeden, ani drugi, to dopiero wtedy bierze się kogoś spoza Unii. W Gdańsku po prostu brakuje pracowników chętnych podjąć pewne prace, jak w budowlance – odpowiadała Anna Dukowska.

Cały artykuł czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.