Polacy nie chcą przyjmować uchodźców

Tylko 66 gmin spośród blisko 2,5 tys. deklaruje przyjęcie uchodźców - wynika z ogólnopolskiej ankiety resortu pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy nie chcą przyjmować uchodźców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Rzeczpospolita

23 lis 2015 8:59


Jak podaje "Rzeczpospolita" gminy zadeklarowały przyjęcie 435 uchodźców, w tym 113 rodzin, 212 dzieci i 27 osób samotnych. Najwięcej uchodźców - aż 179 - chce przyjąć 10 gmin w Zachodniopomorskiem, potem jest Pomorskie - 49 i Małopolskie - 35. Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie nie ma ani jednej gminy zapraszającej azylantów.

Jak wskazuje "Rz", to fatalna rekomendacja dla Polski, która zobowiązała się przyjąć blisko 7 tys. uchodźców z Syrii i Erytrei. Po deklaracji poprzedniego rządu o ich przyjęciu, ministerstwo pracy sondowało gminy w tej sprawie.

Resort tłumaczy, że badanie miało charakter wyłącznie orientacyjny, a nie wiążący. Jak dodaje, do momentu przyjęcia grupy uchodźców wiele kwestii może się zmienić, w tym też sytuacja samorządów, które wstępnie określiły gotowość przyjęcia określonej liczby osób.

Gminy są zaś oburzone ankietą, w której mogły tylko odpowiedzieć "tak" lub "nie" i chcą wiedzieć m.in., ile pieniędzy dla samorządów przeznaczy rząd na pomoc uchodźcom, na jakich zasadach gminy miałyby to robić.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.