Polacy nie chcą przyjmować imigrantów zarobkowych

• Prawie połowa Polaków - mieszkających w Polsce i za granicą - uważa, że europejskie kraje nie powinny przyjmować żadnych imigrantów.
• Jedynie Polacy w Anglii w większości uważają, że należy imigrantów przyjmować - ale tylko tych zarobkowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy nie chcą przyjmować imigrantów zarobkowych

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

23 mar 2016 13:53


43 proc. wszystkich respondentów uważa, że kraj, w którym pracują, nie powinien przyjmować żadnych imigrantów. Co ciekawe, zwolennicy tego poglądu – czy to mieszkający w jednorodnej narodowościowo Polsce, czy w państwach realnie zmagających się z niekontrolowanym napływem uchodźców (Niemcy i Holandia) – to podobnych rozmiarów grupy (około 47–48 proc.).

Dla odmiany, Polacy w Anglii są zdania, że Anglia powinna przyjmować imigrantów zarobkowych (tak odpowiedziało ponad 33 proc. vs. 31 proc. Polaków w Anglii, zdaniem których Anglia nie powinna już imigrantów przyjmować). Nasi rodacy, którzy już od wielu lat emigrują na Wyspy, odczuwają prawdopodobnie większe pokrewieństwo losów z imigrantami z innych państw.

Starsze osoby są nastawieni przychylniej

Jeśli chodzi o wiek, najbardziej przychylnie nastawione do imigrantów są osoby powyżej 60. roku życia. Kraj, w którym żyją, powinien przyjąć osoby uciekające z państw ogarniętych wojną – tak odpowiedziała 1/3 wszystkich respondentów sondy powyżej 60. roku życia. Pozostałe grupy wiekowe w większości stwierdzają, że imigrantów nie powinno się w ogóle przyjmować, niezależnie od motywów kierujących ich działaniami.

Istotnym czynnikiem, który zmienia postrzeganie kwestii przyjęcia imigrantów, jest ich religia. Na pytanie „Czy wyznawana przez imigrantów religia powinna mieć wpływ na przyjmowanie ich do twojego kraju?” tylko 29 proc. wszystkich respondentów odpowiada, że nie chce przyjąć żadnych imigrantów – dla porównania w pierwszym pytaniu sondy niechęć wyraziło aż 43 proc. rodaków. Po równo (około 20 proc.) respondentów uważa, że powinno się przyjmować tylko chrześcijan lub wszystkich imigrantów poza muzułmanami.

Polacy się boją

– Polacy w Polsce się boją – mówi szef serwisu Poloniusz.pl, Łukasz Kuncewicz. – Zaskakujący jest fakt, że na pytanie „Czy czujesz zagrożenie ze strony uchodźców w kraju, w którym mieszkasz?” aż 46 proc. respondentów mieszkających w Polsce odpowiedziało twierdząco (przy 49 proc. osób, które zagrożenia nie czują lub stwierdzają, że w Polsce uchodźców nie ma). Polska jest przecież wciąż krajem wyjątkowo homogenicznym, w porównaniu na przykład z Niemcami czy Anglią. Polaków w Polsce jest 38 milionów, a uchodźców około 100 tysięcy, czyli na 1000 mieszkańców przypada około 3 uchodźców. W Anglii uchodźców jest 10 razy więcej, w Niemczech – kilkadziesiąt razy więcej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

polska dla polakow a wsrod emigrantow sa terorysci 2016-03-30 13:49:16

zgadzam sie w 100% z wypowiedziami max kolonko