PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polacy nie chcą już wyjeżdżać na saksy. Rykoszetem dostaną polscy pracodawcy

 • Justyna Koc
  jk
 • 26 lip 2021 10:20

Praca sezonowa na polach lub w szklarniach nie jest już najbardziej atrakcyjną opcją dla polskich migrantów. Polacy chętniej zatrudniają się w budownictwie, transporcie, gastronomii oraz centrach dystrybucyjnych. Ta tendencja zmusi sąsiednie kraje do zmiany przepisów na korzyść migrantów zarobkowych spoza UE, co pokrzyżuje plany i zwiększy niedobory kadrowe polskich rolników, sadowników i przedsiębiorców.

Polacy nie chcą już wyjeżdżać na saksy. Rykoszetem dostaną polscy pracodawcy
Sezon wiosenno-letni to od lat czas na "saksy", czyli prace sezonowe (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Sezon wiosenno-letni to od lat czas na "saksy", czyli prace sezonowe.
 • Dotychczas Polacy wyjeżdżali na Zachód dorobić. Praca w rolnictwie i ogrodnictwie nie wymaga znajomości języka oraz specjalistycznych kwalifikacji - to szybki sposób, by podreperować budżet domowy.
 • Mimo dużego zapotrzebowania zachodnich sąsiadów na pracowników tymczasowych do pracy w rolnictwie coraz mniej Polaków decyduje się na wyjazd. Powodem jest poprawa jakości życia w Polsce, większe zarobki i wzrost gospodarczy.

Ekonomiści Citi Handlowego prognozują, iż w 2021 roku nastąpi wzrost gospodarczy o około 4,2 proc., przy czym dotychczas dostępne dane sugerują, że ryzyko dla tej prognozy jest przechylone w kierunku jeszcze wyższej dynamiki, dlatego nie wykluczają, że w ujęciu rok do roku możliwe są wzrosty PKB zbliżone do 10 proc.

Dodatkowo wzrosły pensje. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w pierwszym kwartale 2021 r. wyniosło 5681,56 zł. Wahało się od 3964,84 zł w sekcji zakwaterowanie i gastronomia do 10 007,26 zł w obszarze informacja i komunikacja.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według danych GUS liczba pracujących w Polsce według stanu w dniu 31 marca 2021 r. wyniosła 9 mln 579,3 tys. osób. Było to mniej o 1,2 proc. niż przed rokiem. Biorąc pod uwagę rodzaj działalności, to - według danych GUS - najwięcej osób pracowało w sekcji przetwórstwo przemysłowe - 2 mln 427,9 tys. osób.

Jak podkreślają eksperci Gremi Personnal, dynamiczny wzrost polskiej gospodarki powoduje, że zagraniczne agencje pracy tymczasowej mają coraz mniej pracowników z Polski. Obostrzenia, częściowe zamknięcie granic, kwarantanna – wszystko to zniechęciło Polaków do wyjazdu do prac sezonowych. Pandemia zachwiała rynkiem i wiele osób postanowiło zwyczajnie zmienić zajęcie w rolnictwie na usługi, produkcję albo znalazło dobrze płatną pracę w Polsce. 

Warto dodać, że zdecydowana większość ofert prac sezonowych na 2021 roku była z Niemiec, Holandii. Pracowników w Polsce poszukuje też Belgia, Francja i Austria. 

Zachód kusi wyższymi zarobkami

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Polacy nie chcą już wyjeżdżać na saksy. Rykoszetem dostaną polscy pracodawcy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Stanisław 2021-07-27 14:18:40

  Czyli Polacy powinni wyjeżdżać na szparagi do kraju obersturmführera Tuska jako tania siła robocza, by rolnicy i nie tylko mogli ściągać jeszcze tańszą siłę roboczą? Mi w Polsce żyje się coraz lepiej i nie chce się wyjeżdżać.

 • Wiesław 2021-07-27 13:28:46

  Wybory wygra partia ryżego to zacznà się wyjazdy jak było przd rokiem 2016

  • Jola 2021-07-28 00:02:19

   Domyslam sie ze nie pracujesz

 • I Hugh j 2021-07-27 07:44:35

  Nie chcą już wyjeżdżać 🤣🤣🤣🤣 Co wy pismaki wiecie o życiu.

 • Frup 2021-07-26 11:54:03

  A ekonomiści twierdzą, że przy tanich pracownikach nie opłaca się inwestować w nowe technologie. I pozostaniemy w pułapce średniego rozwoju. Tani kierowca wózka widłowego blokuje inwestycje w automatyzację magazynów. I byznesmany będą jęczeć i krzyczeć o dotacje.

  • Paweł 2021-07-27 03:55:57

   Akurat kierowcywózka widłowego przez ostatnie 2-3 lata pensja wzrosła ok 30%!!!! Wiem bo jestem tym kierowcą

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA