Polacy emigrują bo nie chcą pracować za grosze. Ile zarobią za granicą?

Coraz więcej Polaków emigruje. Większość wyjeżdżających jako powód wskazuje zbyt niskie zarobki w kraju.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy emigrują bo nie chcą pracować za grosze. Ile zarobią za granicą?

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl/AT

10 kwi 2015 10:42


Od czasu wejścia Polski do UE wciąż rośnie liczba Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę. Emigruje też coraz więcej specjalistów. Zdecydowana większość wyjeżdżających jako powód wskazuje zbyt niskie zarobki w kraju. Rosnąca skala emigracji powoduje, że do Polski napływa coraz więcej pracowników ze Wschodu.

Według raportu CEED Institute w 2012 roku za granicą mieszkało prawie 1,7 mln Polaków, o ponad 1,2 mln więcej niż przed akcesją. Rok później poza krajem pracowało już blisko 1,9 mln obywateli Polski. Pod względem liczby emigrantów w grupie 10 państw nowej Unii Polska zajmuje drugie miejsce, zaraz po Rumunii. 74 proc. emigrantów wskazuje, że powodem wyjazdu nie jest brak pracy w Polsce, ale zbyt niskie zarobki.

Polacy poza granicami kraju, np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, zarabiają średnio czterokrotnie więcej niż w Polsce – mówi dr Agnieszka Springer, menedżer kierunku zarządzanie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. – Te dysproporcje różnią się w zależności od branży, stażu i kwalifikacji. Dla przykładu spawacz w Polsce może liczyć na zarobki rzędu 3 tys. zł, podczas gdy w Niemczech zarobi około 8 tys. zł. W przypadku pielęgniarki ta różnica jest większa, bo w Polsce początkująca pielęgniarka zarabia około 2 tys. zł, podczas gdy w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii te zarobki sięgają 8-9 tys. zł.

Czytaj też: Polakom emigracja już zbrzydła? Wolą zostać w kraju

Badania wskazują, że ponad 80 proc. pracujących na emigracji w UE jest zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej i nie zamierza wracać do kraju. Ponad 90 proc. z nich wskazuje na istotna poprawę swojej sytuacji finansowej.

Częściej wyjeżdżają osoby młodsze, do 35. roku życia, głównie posiadające wyższe wykształcenie, co na pewno jest związane z ich znajomością języka obcego. Czują się bezpiecznie, wyjeżdżając za granicę. Są to osoby, które zwykle jeszcze nie założyły rodziny, dopiero to planują. W związku z tym ich zobowiązania nie są na tyle silne, żeby ich zatrzymać w Polsce – podkreśla dr Agnieszka Springer.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kudlaty30 2015-04-10 16:23:32

Już to widzę jak Ukraińcy podejmują prace mniej atrakcyjne dla Polaków! Niedawno widziałem ogłoszenie do pracy w Wrocławiu jako operator koparko-ładowarki z zaznaczeniem , że chętnie przyjmą do pracy właśnie Ukraińca! A Polacy?!

Magda Kajzer 2015-04-10 15:24:04

Młodsze osoby, wyjeżdżające za granicę, decydują się często na pracę sezonową, latem kuszą ich zbiory owoców czy praca w branży turystycznej. Można sporo zarobić i to w krótkim czasie. Więcej o tym pisałam na moim blogu ubezpieczeniepracyzagranica.pl/praca-sezonowa-w-hotelu/. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami.