PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Podkradanie pracowników, premie za transfer. Tak radzą sobie z problemami kadrowymi

Mimo że okres wakacyjny jest już na półmetku, w wielu sektorach wciąż trwa gorączkowe poszukiwanie pracowników sezonowych. Widać to zwłaszcza w sektorze turystyki, gastronomii, hotelarstwie oraz w handlu.

Podkradanie pracowników, premie za transfer. Tak radzą sobie z problemami kadrowymi
Pracę sezonową zawsze najłatwiej znaleźć w miejscach wakacyjnych, np. nad morzem (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Pracownicy są poszukiwani szczególnie nad morzem oraz w miejscowościach turystycznych. Eksperci rynku pracy zauważają, że w związku ze sporymi problemami kadrowymi rok 2021 jest atrakcyjny dla tych, którzy zdecydują się na tymczasową pracę.
  • - Dostaliśmy także sygnały, że np. hotel proponuje pracownikowi bardzo konkurencyjną stawkę plus 500 złotych premii „za transfer” - mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak.
  • Najwięcej rekrutują branże charakteryzujące się sezonowością, takie jak rolnictwo i ogrodnictwo, branża budowlana, gastronomia, hotelarstwo czy branża eventowa.

- Dostajemy informacje, że trwa wzmożona rekrutacja do pracy w sklepach spożywczych, szczególnie tych, które działają w pasie nadmorskim. Ruch w tych sklepach jest gigantyczny, stąd też wielkie zainteresowanie pracownikami. Wciąż brakuje pracowników w gastronomii. Ofert pracy jest mnóstwo i są one bardzo atrakcyjne. Obecnie pracownik sezonowy może zarobić więcej niż przed pandemią. To zaskakujące biorąc pod uwagę, że sektory, które dzisiaj gorączkowo rekrutują, jeszcze dwa miesiące temu objęte były lockdownem - mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, prokurent w spółce Idea HR Group.

Mateusz Żydek, ekspert agencji rekrutacyjnej Randstad, wyjaśnia, że w porównaniu z najbardziej newralgicznym okresem 2020 roku, czyli najszerszego lockdownu, między majem i czerwcem 2021 poziom dostępnych ofert jest wyższy nawet o 2/3, a liczba wakatów jest zbliżona do danych z porównywalnego okresu przed pandemią.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W przypadku pracy wakacyjnej mamy wyraźny wzrost deklaracji pracodawców. O ile przed dwoma laty (2019 r.) jedynie 15 proc. z nich planowało zatrudnienie tymczasowych pracowników, o tyle teraz ten odsetek wzrósł do 25 proc. Możemy się zatem spodziewać wyraźnego wzrostu liczby takich ofert w kolejnych tygodniach - komentuje Mateusz Żydek.

Przeczytaj: Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Rekrutuje nie tylko budowlanka, gastronomia czy rolnictwo

Premia za przejście 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podkradanie pracowników, premie za transfer. Tak radzą sobie z problemami kadrowymi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA