PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dualizm rynku pracy pogłębia się. Pandemiczny kryzys może wychować "koronapokolenie"

 • Justyna Koc
  jk
 • 28 wrz 2020 20:00

Pandemia nasiliła podział na polskim rynku pracy, w ramach którego oferowane jest zatrudnienie na całkowicie różnych warunkach. Problem dotyczy zwłaszcza młodych. W efekcie koronakryzys może wychować „koronapokolenie”, które będzie odczuwało skutki obecnej sytuacji na rynku pracy przez całą karierę zawodową.

Dualizm rynku pracy pogłębia się. Pandemiczny kryzys może wychować "koronapokolenie"
Liczba bezrobotnych w wieku do 30 lat wzrosła aż o 23 proc. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Ponad 1 mln Polaków pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych; jak wynika z danych ZUS na koniec II kwartału 2020 zatrudnienie w tej formie spadło nawet o 7 proc. i było wyraźnie większe niż w przypadku umów o pracę.
 • To spowodowało wzrost bezrobocia głównie wśród osób młodych, bo w tej grupie wiekowej udział zatrudnienia o umowy cywilnoprawne wynosi prawie 60 proc.
 • Podziały na rynku pracy może pogłębić także praca zdalna, dzieląc pracowników na tych, którzy mogą pracować z domu i tych, którzy nie mogą sobie (z różnych powodów) na to pozwolić.

Przyczyną dualizmu rynku pracy jest współistnienie dwóch rodzajów umów: stałe umowy na czas nieokreślony, charakteryzujące się szerokim zakresem składek i świadczeń socjalnych, oraz tymczasowe umowy krótkoterminowe, które składek i świadczeń są często pozbawione, zawierają też o wiele prostsze zasady rozwiązania współpracy z pracownikiem.

Polska zajmuje II miejsce w Unii Europejskiej pod względem udziału zatrudnienia czasowego. Wpłynął na to przede wszystkim szybki wzrost tego rodzaju pracy z lat 2001-2007. Od 2015 roku udział owej  formy zatrudnienia systematycznie maleje.

Umowy czasowe dotyczą przede wszystkim młodych. Z danych Eurostatu wynika, że w grupie wiekowej 15-24 lat stanowią blisko 60 proc. Wiele badań naukowych wskazuje na negatywne skutki tych form zatrudnienia - jak dyskryminacja płacowa, gorsze standardy płacy czy wstrzymywanie planów prokreacyjnych. To szczególnie niebezpieczne w przypadku tych, którzy dopiero trafili na rynek pracy.

- Tylko 42 proc. osób, które rozpoczęły karierę zawodową od pracy na umowie cywilnoprawnej, po 3 latach od zakończenia zatrudnienia znajduje pracę na umowie o pracę na czas określony (22 proc.) lub nieokreślony (20 proc.). 28 proc. wciąż pracuje na umowie cywilnoprawnej, a 23 proc. wpada w bezrobocie – mówi Jakub Sawulski, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Znacznie lepszym punktem startowym do kariery pozostaje umowa o pracę na czas określony. Ponad 80 proc. osób, które od niej zaczęły, po 3 latach od zakończenia edukacji wciąż pracuje na umowie o pracę na czas określony (55 proc.) lub nieokreślony (26 proc.).

Młodzi na bezrobotnym

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Dualizm rynku pracy pogłębia się. Pandemiczny kryzys może wychować "koronapokolenie"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Matka 2020-09-30 16:57:52

  Pierdo..... Pokolenie liczymy minimum 15 lat w osi czasu... Kto te artykuły pisze???

  • Zeghar 2020-10-11 18:07:17

   Chyba na Zachodzie. U nas zmiany zachodzą na tyle szybko, że roczniki odległe od siebie o 5 lat mogą mieć czasem całkiem odmienną kulturę.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA