PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pandemia zmieniła HR. Oto jak przeobraził się polski rynek

  • Justyna Koc
    jk
  • 29 kwi 2021 14:50

Ostatni rok miał ogromny wpływ na kształt rynku pracy. Mimo że wskaźniki dotyczące bezrobocia nie pokazują żadnych rewolucyjnych zmian, to jednak 2021 rok nie przypomina czasów sprzed pandemii. Jakie nowe trendy pojawiły się w branży HR?

Pandemia zmieniła HR. Oto jak przeobraził się polski rynek
Pozyskanie wykwalifikowanych pracowników jest jeszcze trudniejsze niż było do tej pory (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Pomimo pandemii firmy prowadziły procesy rekrutacyjne w 2020 r. - zatrudniały zarówno Polaków, jak i cudzoziemców.
  • Pandemia przyniosła także zmiany, np. w postawie kandydatów do pracy. Duża część osób uczestniczących w procesach rekrutacyjnych traktowała je jako sposób na potwierdzenie swojej wartości na rynku pracy, a nie na znalezienie nowego zatrudnienia.
  • Ubiegły rok uwidocznił też kolejny trend. Pracodawcom nie wystarczy już tylko korzystanie z usług rekrutacji czy pracy tymczasowej.

W odróżnieniu od 2008 roku kryzys związany z pandemią ma charakter punktowy. Według szacunków Polskiego Funduszu Rozwoju branże, które bezpośrednio odczuwają jej skutki stanowią 5 proc. zatrudnienia i 6 proc. wkładu do polskiego PKB.

Rynek pracy w czasie pandemii

Wiele branż zatrudniało przez cały ubiegły rok; dobrym przykładem jest e-commerce czy wiele gałęzi produkcji, które wykazywały ogromny popyt na nowych pracowników przez cały czas. Różnorodność polskiej gospodarki sprawiła, że wszelkie zawahania związane z pandemią nie miały katastrofalnych skutków dla rynku pracy. Mało tego, w lutym 2021 roku, według danych Eurostat, Polska odnotowała najniższy poziom bezrobocia w Unii Europejskiej. Kolejny miesiąc jesteśmy liderami. Stopa bezrobocia wyniosła 3,1 proc., tak jak w styczniu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pandemia nie wpłynęła również na liczbę pracowników z państw trzecich, którzy są zatrudniani w Polsce. Rozwiązania z tarczy antykryzysowej wydłużyły obowiązywanie dokumentów legalizujących zatrudnienie tych osób w Polsce na czas pandemii. Według ZUS w 2020 roku do systemu emerytalno-rentowego zgłoszona była rekordowa liczba 725 tys. cudzoziemców, w przeważającej części obywateli Ukrainy. To pokazuje jak chłonny jest nasz rynek pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pandemia zmieniła HR. Oto jak przeobraził się polski rynek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA