PARTNERZY PORTALU

Praca i zarobki za granicą w czasie pandemii 2020. Najwięcej ofert i najwyższe zarobki

Pandemia nie zatrzymała Polaków w kraju. W ubiegłym roku najczęściej wyjeżdżali do pracy w Niemczech (52,65 proc.), Holandii (16,65 proc.), oraz Belgii (8,07 proc.). W Europie średnia stawka godzinowa wynosiła 15,06 euro brutto; 2785 euro brutto wynosiła średnia stawka miesięczna w 2020 roku.

Praca i zarobki za granicą w czasie pandemii 2020. Najwięcej ofert i najwyższe zarobki
W Europie średnia stawka godzinowa wynosiła 15,06 euro brutto (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Raport “Praca za granicą w 2020 roku. Wpływ pandemii na rynek pracy tymczasowej” to efekt analizy zebranych danych na portalu europa.jobs. Przeanalizowano w nim ponad 28 tysięcy ofert pracy.
  • Zachód chce zatrudniać Polaków na stałe - 60 proc. firm oferuje naszym rodakom długoterminowe umowy, 40 proc. - pracę tymczasową, sezonową i dorywczą.
  • 54 proc. pracowników w 2020 roku zdecydowało się na wyjazd - ze względu na utratę pracy lub czasowe zamknięcie zakładu pracy w Polsce. Najchętniej aplikowali, kiedy pojawiały się oferty związane z branżą produkcyjną. Komisjoner jest najpopularniejszym stanowiskiem.

Początek 2020 roku jak w wielu gałęziach gospodarki, zapowiadał się wyjątkowo dobrze dla branży pracy tymczasowej. W styczniu i lutym można było zaobserwować bardzo duże zainteresowanie wyjazdami do pracy za granicę - liczba aplikacji i odsłon serwisu była rekordowa.

Wtedy pojawił się koronawirus...

COVID-owa sinusoida 

Od połowy lutego (czyli od momentu pierwszych powszechnych informacji o koronawirusie za granicą) zainteresowanie zaczęło maleć, co odbiło się na statystykach. Po pierwszych obostrzeniach w połowie marca odnotowaliśmy 55-procentowy spadek liczby wysyłanych aplikacji na oferty pracy.

Dopiero od połowy kwietnia, po częściowym zniesieniu obostrzeń i pierwszych sygnałach o otwieraniu granic, zainteresowanie pracą za granicą zaczęło rosnąć. Druga fala pandemii, która przypadła na jesień, również zostawiła ślad w statystykach.

Znów można było prześledzić znaczny spadek ruchu na stronie - wraz ze zmniejszeniem liczby aplikacji. Listopad-grudzień to zaś okres wzrostu, często podyktowanego chęcią zarobienia dodatkowych pieniędzy przed Świętami Bożego Narodzenia.

Pandemia oznaczała nowe wyzwania dla firm rekrutujących do pracy za granicą. Informowania o bieżących zmianach związanych z pandemią czy publikowanie danych o tym, gdzie zyskać wsparcie czy niezbędne informacje stały się czymś powszechnym.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca i zarobki za granicą w czasie pandemii 2020. Najwięcej ofert i najwyższe zarobki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA