PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pandemia nie wystraszyła obcokrajowców

  • Autor: PAP/AT
  • 12 sty 2021 7:50

Miniony rok był kolejnym, w którym liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS zwiększyła się. Pomimo pandemii i wiosennego lockdownu miał miejsce 11-proc. wzrost.

Pandemia nie wystraszyła obcokrajowców
Wśród obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS największa grupa to nadal Ukraińcy (fot. shutterstock)
REKLAMA

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", na koniec 2020 r. w ubezpieczeniach emerytalnym i rentowym było zarejestrowanych ponad 725 tys. cudzoziemców. Wynika to - jak informuje dziennik - danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. "Rok wcześniej było ich 651 tys. Pomimo pandemii i wiosennego lockdownu miał miejsce 11-proc. wzrost. Duża liczba ubezpieczonych cudzoziemców w połączeniu z niskim bezrobociem może świadczyć o tym, że mimo kryzysu covidowego przynajmniej w części branż nadal utrzymuje się wysoki popyt na pracę" - twierdzi gazeta.

Czytaj też: Liczba legalnych cudzoziemców na lekkim plusie

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Zapewne budownictwo, handel czy przemysł po przejściowych zaburzeniach, jakie wywołał wiosenny lockdown, nadal potrzebują pracowników. Z badań koniunktury wynika, że mimo pandemii aż dla 30 proc. firm przemysłowych brak pracowników wykwalifikowanych nadal jest barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej" - mówi "DGP" Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Według "Dziennika Gazety Prawnej" wśród obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS największa grupa to nadal Ukraińcy. "Na koniec grudnia było ich 532 tys. 431 tys. zarejestrowanych w ZUS obcokrajowców to osoby zatrudnione na etat. 21 tys. prowadzi działalność gospodarczą" - czytamy w "DGP".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pandemia nie wystraszyła obcokrajowców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA