Ozusowanie umów-zleceń poprawi konkurencyjność agencji pracy tymczasowej?

Czy polski rynek pracy skorzysta na ozusowaniu umów-zleceń? Zdania są podzielone.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ozusowanie umów-zleceń poprawi konkurencyjność agencji pracy tymczasowej?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 cze 2015 10:53


Jak podaje „Rzeczpospolita” Work Service, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia i Polskie Forum HR twierdzą, że polski rynek pracy skorzysta na obowiązkowym oskładkowaniu umów-zleceń. Zdaniem Anny Wichy, prezes PFHR nowe przepisy poprawią konkurencyjność rzetelnych agencji pracy tymczasowej, które dotychczas musiały rywalizować z firmami gorzej traktującymi pracowników.

Podobnie uważa Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. Ozusowanie umów-zleceń to jego zdaniem szansa na uporządkowanie rozdrobnionego rynku, na którym funkcjonuje ponad 5 tys. agencji. – W takich usługach jak sprzątanie czy ochrona mamy plagę umów bez składek na ZUS – dodaje na łamach „Rz” Tomasz Hanczarek.

Czytaj też: Ozusowanie umów to poprawa sytuacji pracowników i bezpieczeństwo zatrudnienia

Inaczej na sprawę patrzy Bartosz Kaczmarczyk, prezes Loyd, który uważa, że ozusowania umów-zleceń, bez jednoczesnego obniżenia kosztów pracy jest ryzykowne.

- Ten bardzo populistyczny argument cieszy się dużym poparciem społecznym, ale tylko wynikającym z braku wiedzy o konsekwencjach wprowadzenia takich rozwiązań. To element znacznego zwiększenia i tak już bardzo wysokich kosztów pracy – w sytuacji gdzie powinniśmy iść w zdecydowanie drugim kierunku – uważa Bartosz Kaczmarczyk, prezes Loyd.

Kaczmarczyk sądzi, że w ten sposób nie zaktywizujemy odpowiednio rynku pracy, a dodatkowo możemy powiększyć jedynie szarą strefę.

– Gdy większość państw UE dąży do uelastycznienia i liberalnego podejścia na rynku pracy, my robimy krok do tyłu, krok, na którym ucierpią głównie pracownicy – mówi Bartosz Kaczmarczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.