×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Oto najdroższe miasto świata. Jeśli kojarzysz jego nazwę, możesz być z siebie dumny

Stolica Turkmenistanu Aszchabad jest najdroższym miastem na świecie dla pracowników zagranicznych według tegorocznej ankiety Mercer Cost of Living Survey, na którą powołuje się CNN.

Oto najdroższe miasto świata. Jeśli kojarzysz jego nazwę, możesz być z siebie dumny
Aszchabad (fot. wikipedia/CC BY-SA 4.0/Bjørn Christian Tørrissen)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Raport porównuje 209 miast w oparciu o koszty wydatków m.in. na mieszkanie, transport, jedzenie czy rozrywkę.

Kryzysy finansowe

Stolica Turkmenistanu, która w ubiegłym roku uplasowała się na drugim miejscu zestawienia, jest wyjątkiem w pierwszej dziesiątce, gdzie dominują centra biznesowe, takie jak Hongkong (najdroższe miasto w zeszłym roku i drugie w tym roku), Tokio (4. w 2021 r.) , Zurychu (5.) i Singapur (7.).

Jako powód tak wysokiej lokaty Aszchabadu podaje się kryzys finansowy w Turkmenistanie, który doprowadził do niedoborów żywności, hiperinflacji i w efekcie wzrostu kosztów życia.

Bardzo wyraźnie droższy stał się BEjrut, który w 2020 roku na liście Mercera znalazł się na 45. miejscu, a rok później był już trzecim najdroższym dla ekspatów miastem na świecie. Tu z kolei czynnikami decydującymi była ekonomiczna zapaść Libanu, pandemia oraz ubiegłoroczna eksplozja w porcie w Bejrucie.

Ponad połowa z 10 najdroższych miast w 2021 r. znajdowała się w Azji. Tokio i Zurych spadły o jedno miejsce odpowiednio na czwartą i piątą pozycję, a Szanghaj zajął szóste miejsce, awansując o jedno miejsce w stosunku do zeszłego roku. Singapur przesunął się z piątego na siódme miejsce. W pierwszej dziesiątce najdroższych miast dla międzynarodowych pracowników znalazła się też Genewa (na ósmym miejscu), a także Pekin i Berno.

Od momentu opublikowania rankingu w 2020 roku euro zyskało 11 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego, dlatego miasta europejskie stały się droższe niż amerykańskie. W efekcie Nowy Jork wypadł z pierwszej dziesiątki zestawienia, a Paryż awansował w rankingu z 50. miejsca w 2020 roku na 33. w 2021 roku.

Podobnie aprecjacja dolara australijskiego sprawiła, że ​​australijskie miasta takie jak Sydney i Melbourne znalazły się wyżej w rankingu.

Jeśli chodzi o najtańsze miasta dla pracowników zagranicznych, ranking Mercera wskazuje Tbilisi w Gruzji (pozycja 207), Lusakę w Zambii (208) i Biszkek w Kirgistanie (209).

10 najdroższych miast świata w 2021 roku:

1. Aszchabad (Turkmenistan)

2. Hongkong (Chiny)

3. Bejrut (Liban)

4. Tokio (Japonia)

5. Zurych (Szwajcaria)

6. Szanghaj (Chiny)

7. Singapur

8. Genewa (Szwajcaria)

9. Pekin (Chiny)

10. Berno (Szwajcaria)

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Oto najdroższe miasto świata. Jeśli kojarzysz jego nazwę, możesz być z siebie dumny

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • strasznie ciezko teraz 2021-06-22 20:46:07

    dla pracownikow mnie nie interesuje, ja wybieram najtansze dla bezrobotnych, czlowiek rodzi sie zmeczony i zyje aby odpoczac

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA