×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ostre słowa o polityce migracyjnej Polski. Ustawa nadal bez podpisu

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 23 gru 2021 10:44

Jest smutnym faktem, że polska polityka migracyjna nie istnieje - taką ocenę wystawili przedstawiciele Instytutu Staszica.

Ostre słowa o polityce migracyjnej Polski. Ustawa nadal bez podpisu
Nowelizacja polityki migracyjnej czeka na podpis prezydenta. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Instytut Staszica ogłosił stanowisko, w którym wskazał na rażące zaniedbanie, jakim jest brak kompleksowej, nowoczesnej, uwzględniającej wyzwania geopolityczne i gospodarcze polityki migracyjnej.
  • Ta właśnie buduje się na nowo. W połowie grudnia Sejm przyjął część senackich poprawek do nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, która ma usprawnić legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce.
  • Nowela m.in. ma przyspieszyć uzyskanie zezwolenia dla cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę u przedsiębiorców prowadzących działalność o szczególnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki.

Przedstawiciele Instytutu Staszica podkreślają, że Polska – państwo, które przyjmuje najwięcej cudzoziemców spośród wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej – powtarza błąd Niemiec i Francji sprzed kilkudziesięciu lat.

Otwierając szeroko drzwi dla zagranicznych pracowników, zachęcając, by wiązali losy swoje i swoich rodzin z Polską, nie ma zarazem koncepcji, jak postępować wobec cudzoziemców w okresie, kiedy koniunktura gospodarcza się skończy. Jest smutnym faktem, że polska polityka migracyjna nie istnieje - czytamy w stanowisku Instytutu. 

Zgodnie z nim w naszym kraju nie istnieje zarządzanie migracją – nie wyznaczamy np. limitu migrantów dla poszczególnych państw, państwo nie wspiera ściągania (i doskonalenia zawodowego) pracowników dla branż, które w najbliższych latach będą odczuwały niedobór personelu. Nie ma również kompletnego, długofalowego systemu integracji społecznej dla przybyszów.

IS przestrzega, że do wyzwań związanych z zarządzaniem legalną migracją może dojść w niedługim czasie jeszcze jedno: jeśli spełnią się prognozy dotyczące natężenia konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, zainteresowanie migracją do Polski wśród obywateli Ukrainy znacznie wzrośnie. Oprócz migracji zarobkowej pojawi się prawdopodobnie również humanitarna. Dziesiątki tysięcy dodatkowych osób będą chciały przekroczyć polskie granice.

Zaostrzenie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego może zwiększyć presję migracyjną na Polskę (fot. Shutterstock)
Zaostrzenie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego może zwiększyć presję migracyjną na Polskę (fot. Shutterstock)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ostre słowa o polityce migracyjnej Polski. Ustawa nadal bez podpisu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA