Obroty agencji zatrudnienia rosną. Mimo że liczba pracowników tymczasowych spada

• W pierwszym kwartale 2016 roku agencje członkowskie Polskiego Forum HR zatrudniły łącznie ponad 119 tys. pracowników tymczasowych - to spadek o 3,5 proc. rok do roku.
• Mimo spadku liczby pracowników tymczasowych, obroty całkowite agencji członkowskich PFHR wzrosły rok do roku o ponad 16 proc. i wyniosły ponad 793 mln zł.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obroty agencji zatrudnienia rosną. Mimo że liczba pracowników tymczasowych spada

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 lip 2016 16:56


W pierwszym kwartale 2016 roku agencje członkowskie Polskiego Forum HR zatrudniły łącznie ponad 119 tys. pracowników tymczasowych, co jest gorszym wynikiem niż w ubiegłym roku, spadek wynosi bowiem 3,5 proc. rok do roku. O ponad 13 proc. zaś spadła liczba pracowników tymczasowych w agencjach członkowskich w porównaniu do czwartego kwartału 2015 roku. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj w pierwszych kwartałach, po sezonie świątecznym, agencje odnotowują nieco gorsze wyniki.

- Głównym problemem jest obecnie brak kandydatów, stąd mamy wiele niezrealizowanych zamówień. Nie odczuwamy spadku zainteresowania pracą tymczasową, jest wręcz odwrotnie. Liczba pracodawców użytkowników w pierwszym kwartale wzrosła o ponad 7 proc. Pracodawcy chcą zatrudniać, ale często zastają sytuację braku rąk do pracy - komentuje Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych & public affairs w Randstad i wiceprezes ds. pracy tymczasowej w Polskim Forum HR.
 
Jej słowa potwierdza Tomasz Waleńczak, dyrektor Manpower. - Zaobserwowany w pierwszym kwartale spadek w liczbie pracowników tymczasowych ma charakter sezonowy i wynika ze zmiany nastawienia pracodawców po sporym zapotrzebowaniu w grudniu. Obecnie obserwujemy duży wzrost zainteresowania naszymi usługami w obszarze pracy tymczasowej, niemal w każdym sektorze i regionie kraju. Pracodawcy coraz chętniej sięgają po wsparcie sprawdzonych agencji zatrudnienia, dzięki których doświadczeniu oraz rozbudowanej bazie kandydatów sprawnie mogą odpowiedzieć na wzrosty zapotrzebowania na rynku. To bardzo cenne zwłaszcza w okresie około wakacyjnym, w którym poszczególne branże mają do czynienia z wzrostami sezonowymi - mówi.

Liczba etatów, na których zostali zatrudnieni pracownicy tymczasowi (wskaźnik FTE – liczba  wszystkich godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych) wyniosła 64 tys. (wzrost rok do roku o 7,5 proc. - obserwujemy mniej dynamiczny wzrost  FTE w porównaniu do poprzednich okresów. Oznacza to, iż rok do roku wydłużył się średni okres zatrudnienia, mimo spadku liczby pracowników tymczasowych.

Zadowalająca wysokość obrotów branży

Wyniki finansowe branży są nadal satysfakcjonujące i potwierdzają jej rolę w budowaniu zdrowego, zbilansowanego rynku pracy w Polsce. Obroty całkowite agencji członkowskich PFHR wzrosły rok do roku o ponad 16 proc. i wyniosły ponad 793 mln zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yvyvy 2016-07-09 21:25:51

Pracodawcy chca zatrudniać, ale pracownicy nie chcą pracować za śmieszne kwoty.

stop 2016-07-08 17:30:17

dzialalnosc tych agencji powinna byc prawnie zakazana. wtedy bedzie uzdrowienie rynku