W zatrudnianiu pracowników z państw trzecich, głównie z Ukrainy, ma pomóc wdrożenie tzw. dyrektywy o pracownikach sezonowych.

• Nowe przepisy mają m.in. pomóc rolnikom w zatrudnianiu pracowników sezonowych poprzez np. uproszczenie procedur związanych z wydawaniem zezwoleń na pracę.
• W dyrektywie sezonowej zaproponowano m.in możliwość zawierania wielosezonowych zezwoleń na pracę.
• W polskim rolnictwie zatrudniamy w jednym roku ponad 300 tys.pracowników sezonowych z zagranicy.
Dyrektywa dotyczy zatrudniania pracowników z zagranicy w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce. Wprowadza ona przepisy unijne. "Prace legislacyjne nad wdrożeniem dyrektywy trwają. Projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów" - wyjaśnił podczas konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.
Nowe przepisy mają m.in. pomóc rolnikom w zatrudnianiu pracowników sezonowych poprzez np. uproszczenie procedur związanych z wydawaniem zezwoleń na pracę. "W pierwszej uproszczonej formule jest to siedem dni. Jeśli będzie trudniejszy problem, będzie to 30 dni" - wyjaśnił wiceminister pracy Stanisław Szwed. Dodał, że dyrektywa będzie wchodzić w życie od 1 stycznia 2018 roku, ale "oświadczenia i zezwolenia (na pracę -red), które będą wydane w roku 2017, będą mogły obowiązywać do końca 2018 roku".
"Głównie myślimy tu o obywatelach Ukrainy w ramach rolnictwa. Bo dyrektywa sezonowa dotyczy w głównej mierze rolnictwa, ogrodnictwa i turystyki" - powiedział wiceminister pracy Stanisław Szwed.
Jak wyliczył Szwed w dyrektywie sezonowej zaproponowano m.in możliwość zawierania wielosezonowych zezwoleń na pracę. "Jeśli ktoś pracuje u danego rolnika już wiele lat, będzie mógł na okres trzech lat mieć takie zezwolenie. Będzie tylko potrzeba potwierdzenia przyjazdu" - wyjaśnił wiceminister pracy. Kolejnym zaproponowanym rozwiązaniem jest możliwość zatrudnienia pracowników z państw trzecich "przez dziewięć miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. Dotąd było to sześć miesięcy" - wskazał.
W polskim rolnictwie wg Romanowskiego zatrudniamy w jednym roku ponad 300 tys.pracowników sezonowych z zagranicy. Dodał, że resort będzie się przyglądał, w jaki sposób dyrektywa jest wdrażana w krajach zachodnich. Chodzi o to, jak wyjaśnił, "aby dopuścić do naszego rynku pracy tych pracowników, którzy będą szczególnie pracowali przy zbiorze owoców miękkich czy też w sadownictwie i ogrodnictwie".

Słowa kluczowe
- Stanisław Szwed
- Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej
- Sejm
- Rafał Romanowski
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
KOMENTARZE (0)