Niepełnosprawni to często wykwalifikowani i zmotywowani pracownicy

Większość niepełnosprawnych w Polsce nie ma pracy. Paweł Marianowski, prezes agencji pracy tymczasowej dla osób niepełnosprawnych uważa, że ich zatrudnienia nie musi wiązać się z żadnymi komplikacjami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niepełnosprawni to często wykwalifikowani i zmotywowani pracownicy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

1 paź 2015 9:21


Łączna liczba osób niepełnosprawnych w Polsce to 3,34 mln osób, z czego jedynie około 28 proc. jest aktywna zawodowo. Choć wynik ten jest najlepszy od 2007 r. to i tak pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza w porównaniu z krajami UE, gdzie średnia niepełnosprawnych osób aktywnych zawodowo to blisko 60 proc. Najwyższe wyniki uzyskują Niemcy i Szwecja – blisko 70 proc.

Stereotypy

Przyczyną niskiego zatrudnienia w Polsce jest zwykle niewiedza pracodawców oraz posługiwanie się stereotypami.

– Firmy obawiają się zatrudniania osób niepełnosprawnych przede wszystkim ze względu na brak doświadczenia w zatrudnianiu niepełnosprawnych pracowników. Tymczasem to często bardzo dobrze wykwalifikowani, zmotywowani pracownicy – wyjaśnia Paweł Marianowski, prezes Capital Work, agencji pracy tymczasowej dla osób niepełnosprawnych.

Przyznaje, że wielu przedsiębiorców obawia się tego, że zatrudniając osobę niepełnosprawną będą musieli np. radykalnie przebudować biuro. Capital rekrutuje zarówno osoby poruszające się na wózkach jak również osoby z innymi niepełnosprawnościami np. z cukrzycą, których zatrudnienie nie wymaga podejmowania dodatkowych działań przystosowawczych.

– Naszą ideą jest pokazanie pracodawcom, że osoby z niepełnosprawnością mają takie same kwalifikacje, a czasem nawet lepsze wykształcenie, niż osoby w pełni zdrowe i mają pozytywne nastawienie do pracy, a ich zatrudnianie nie musi wiązać się z jakimikolwiek utrudnieniami – sumuje Paweł Marianowski.

Wśród ofert pracy dla niepełnosprawnych, które trafiają do Capital Work są stanowiska zarówno przy produkcji, jak i pracowników wsparcia: w administracji, księgowości, biurze, telemarketingu jak również innych działach firmy.

Sprawdzenie kwalifikacji

Nie wolno jednak zapominać, że pracodawca ponosi odpowiedzialność za wszelkie skutki pracy osoby niepełnosprawnej wobec osób trzecich. Dlatego weryfikacja kwalifikacji merytorycznych i psycho-fizycznych jest w tym przypadku szczególnie ważna.

Paweł Marianowski przyznaje, że obecnie zaufanie do jego branży zmniejszyło się, za sprawą głośnej afery zatrudniania fikcyjnych niepełnosprawnych i wyłudzeń od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.