PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Niemcy planują przekazać 2 miliardy euro na opiekę nad dziećmi

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 14 lis 2019 17:18

Rząd federalny w Berlinie przygotowuje regulację prawną, która zagwarantuje dzieciom prawo do opieki w czasie, gdy ich rodzice pracują. Prawo ma zacząć obowiązywać od 2025 r. i ma zapewnione finansowanie.

Niemcy planują przekazać 2 miliardy euro na opiekę nad dziećmi
Adobe Stock
REKLAMA
  • Pomysł ma poprawić nie tylko opiekę nad dziećmi, ale i stosunek pracowników do pracy.
  • Pieniądze na realizację pomysłu mają trafić do regionalnych władz, te zmodernizują szkoły.
  • Sytuacja niemieckich dzieci w szkołach jest różna w zależności od regionu kraju.

Opieka nad dziećmi pracujących rodziców bywa problemem społecznym, czego potwierdzeniem są dane o niewystarczającej liczbie żłobków i placówek opieki nad dziećmi. Jak informował PulsHR.pl, ponad milion polskich maluchów nie ma zapewnionego miejsca w tego typu placówkach i wymaga opieki, gdy ich rodzice pracują. Powoduje to, że z każdym nowo urodzonym Polakiem rodzi się praktycznie etat dla niani.

Niemcy dostrzegli u siebie podobny problem i właśnie podejmują próbę uregulowania jego prawnego sprawy, choć dotyczy on starszych dzieci. Koalicja rządząca chce zapewnić uczniom miejsce w szkole, w którym będą mieli zapewnioną odpowiednią opiekę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z nowymi przepisami, od 2025 r. każdy niemiecki uczeń będzie miał zapewnioną opiekę do momentu, kiedy rodzic lub opiekun odbierze podopiecznego ze szkoły. Pomysł będzie wspierany przez fundusz powołany na ten cel. Jak donosi thelocal.de fundusze gwarantujące opiekę po lekcjach młodzieży to 2 miliardy euro.

Czytaj też: Studia za granicą i w Polsce to dwa różne światy

Pieniądze te trafią do lokalnych władz landów i zostaną rozdysponowane między 15 tysięcy niemieckich szkół. Pozwolą modernizować placówki tak, by dzieci mogły w nich przebywać także po lekcjach.

Rząd Angeli Merkel argumentuje, że działanie pozwoli poprawić relacje w rodzinach niemieckich i poprawi równowagę między życiem zawodowym i prywatnym pracujących rodziców.

Jak podkreśla przywołany już thelocal.de sytuacja niemieckich dzieci jest inna we wschodnich i zachodnich landach. Gdy aż 90 proc. dzieci w byłym RFN ma do dyspozycji całodniowe miejsce pobytu w szkole, to w landach dawnych NRD tylko 30 na 100 nastolatków ma taką możliwość. Nie jest wykluczone, że za pomysłem stoi też chęć zniwelowania tej różnicy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy planują przekazać 2 miliardy euro na opiekę nad dziećmi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA