Niemcy: Narasta spór o politykę wobec uchodźców

W niemieckiej koalicji rządowej narasta spór o politykę wobec uchodźców. Bawarska CSU zapowiada budowę obozów przy granicy kraju, pozwalających na szybką deportację cudzoziemców, którzy nie mają szans na azyl. SPD ostro krytykuje pomysły Monachium.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niemcy: Narasta spór o politykę wobec uchodźców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

22 lip 2015 6:40


Bawaria zaostrza politykę wobec imigrantów

Rząd Bawarii podjął w poniedziałek (20 lipca) decyzję o zaostrzeniu polityki wobec obcokrajowców. W pobliżu granicy powstaną dwa ośrodki dla imigrantów z uważanych za bezpieczne krajów bałkańskich: Kosowa, Albanii i Czarnogóry. Wnioski obywateli tych krajów o azyl polityczny w Niemczech nie mają żadnych szans na pozytywne rozpatrzenie.

Azylanci w tych obozach byliby przekonywani do dobrowolnego powrotu do kraju pochodzenia. Rozpatrywanie wniosków o azyl ma trwać w tych przypadkach kilka dni, maksymalnie tydzień - pisze dziennik "Die Welt". Osoby, którym odmówiono azylu, byłyby natychmiast deportowane. Obecnie średni czas rozpatrywania wniosków o azyl to pięć miesięcy. Część cudzoziemców pozostaje mimo decyzji odmownej w Niemczech.

Premier Bawarii Horst Seehofer z CSU, partii tworzącej wraz z SPD i CDU koalicję rządową Angeli Merkel, zarzucił imigrantom z Bałkanów "nadużywanie na masową skalę prawa do azylu".

Minister sprawiedliwości Heiko Maas z SPD skrytykował we wtorkowym (21 lipca) wydaniu "Bilda" decyzje podjęte przez władze Bawarii. "Krzykliwe wypowiedzi, jak te z Bawarii, które insynuują wszystkim uchodźcom nadużywanie prawa do azylu, zaostrzają w sposób nieodpowiedzialny dyskusję" - powiedział Maas.

Ataki na uchodźców

Wiceprzewodniczący SPD Ralf Stegner zarzucił Seehoferowi populizm. Jego zdaniem takie wypowiedzi mogą stanowić zachętę do ataków na ośrodki dla uchodźców. W Niemczech w minionych tygodniach doszło do serii podpaleń budynków przeznaczonych dla obcokrajowców z Syrii, Iraku i Afryki szukających w Niemczech schronienia.

Seehofer zarzucił ministrowi sprawiedliwości "utratę kontaktu z rzeczywistością". Obowiązkiem polityków jest troska o obawy i lęki obywateli - podkreślił premier Bawarii. Liczba uchodźców "dramatycznie wzrosła" - ocenił polityk CSU. Władze muszą pokazać mieszkańcom, że nie godzą się na łamanie prawa.

W zeszłym roku o azyl w Niemczech wystąpiło 200 tys. osób. W tym roku liczba wniosków o azyl ma wzrosnąć co najmniej dwukrotnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.