PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Niemcy dają pracę uchodźcom szybciej niż się spodziewano

 • Gabriel Paździor
  GP
 • 8 sie 2019 11:25

Niemiecki Instytut ds. Zatrudnienia (IAB) podał dane o integracji migrantów w tym kraju. Tempo wprowadzania na rynek pracy przybyłych uchodźców jest szybsze niż się spodziewano.

Niemcy dają pracę uchodźcom szybciej niż się spodziewano
Analitycy IAB nie tylko poddali badaniu ostatnie lata, ale i porównali je do migracji z lat 90. kiedy do Niemiec przybywali uchodźcy z Bałkanów. (fot. pixabay.com)
REKLAMA

Nowe dane zaprezentowano w sierpniu. Pokazują one, że integracja na rynku pracy przybyłych do RFN uchodźców i migrantów postępuje szybciej niż się spodziewano. Podkreśla się w obserwacjach, że firmy i miasta za Odrą wzięły sobie do serca sytuację i niosły pomoc przez miesiące lat 2017 i 2018.

W badaniu szacuje się, że 400 000 uchodźców z sukcesem udało się wprowadzić na niemiecki rynek pracy. Jak szacuje Instytut ds. Zatrudnienia (IAB) nim rok się skończy ta liczba jeszcze wzrośnie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kierujący Instytutem Herbert Brücker w wypowiedzi dla niemieckiej gazety Redaktionsnetzwerk Deutschland uznał, że wyniki są satysfakcjonujące. Po czym podkreślił, że sytuacja trzy lata temu dla przybywających do Niemiec była bardzo trudna, co tym bardziej cieszy.

Co ważne analitycy nie tylko poddali badaniu ostatnie lata, ale i porównali je do migracji z lat 90. kiedy do Niemiec przybywali uchodźcy z ogarniętych konfliktem zbrojnym Bałkanów. Dla analizujących ważną różnicą była kwestia lingwistyczna. Niemiecki, jako język germański jest dla uciekinierów z Bliskiego Wschodu o wiele trudniejszy, bardziej obcy, niż był dla mieszkańców Bałkanów 20 lat temu.

Czytaj też: Coraz mniej Niemców do pracy. Imigranci zalewają rynek

Jak zauważa cytujący badania niemiecki portal iamexpat nie brakuje wśród migrantów w Niemczech osób wykwalifikowanych. Około 50 proc. z nich pracuje na stanowiskach uznawanych za specjalistyczne. - To niespodzianka - dodaje Brücker. Akcentując, że tylko 20 proc. z przybyłych ma kwalifikacje zawodowe, czy skończyło studia. Ich zatrudnienie pokazuje więc, że albo się uczą w ciągu ostatnich miesięcy, albo dobrze przystosowują do nowych obowiązków. Wnioskiem martwiącym jest, że wielu z przybyłych pracuje na okresowym zatrudnieniu a ich płace nie są zbyt wysokie.

Boom gospodarczy, który jest udziałem Republiki Federalnej zaczyna tworzyć problem. Jak szacowano w marcu 2019 r. Niemcy mają zapotrzebowanie na milion sześćset tysięcy wykwalifikowanych pracowników. Taką ocenę przedstawiła Niemiecka Izba Przemysłu i Usług (DIHK). Jeśli nie uda się załatać tej dziury, rozwój gospodarki naszego sąsiada może zahamować.

- Co sekundę jedna z 24 tysięcy niemieckich firm ma problem z pozyskaniem pracowników - pisał zaodrzański Handelsblatt 14 marca.

Czytaj też: Euroland wyczerpał limit. Stopa bezrobocia niżej nie spadnie?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Niemcy dają pracę uchodźcom szybciej niż się spodziewano

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Krisb 2020-06-09 08:40:11

  Nie boom gospodarczy, tworzy problem z brakiem rąk do pracy, tylko demograficzna zapaść. Promowanie na siłę lewackich mrzonek, niszczy społeczeństwa od środka. Nastąpi kolejny w dziejach upadek imperiów, a w ich miejsce zajmą nowe. Szeroko pojęty "zachód" jako światowe centrum, na naszych oczach zaczyna się rozpadać.

 • nanader 2019-08-10 17:45:14

  Dawna imigracja do USA integrowała się szybciej i wszyscy w 100% mieli pracę oraz źródło utrzymania. Kluczem do sukcesu był kompletny brak socjalu. Ci uchodźcy powinni zadziałać właśnie w taki sposób - nauka języka szłaby im dużo szybciej. Wiem bo w Londynie byłem świadkiem tego jak niechętni do wysiłku mogą być tacy właśnie 'uchodźcy'. Perspektywa głodu i braku dachu nad głową czyni cuda. W tej chwili te 400 tys pracujących z grona 1,4 mln ludzi (i to ludzi młodych, często bez rodzin) po kilku latach pobytu to bardzo słaby wynik.

 • Niemcy XD 2019-08-09 12:23:28

  To jest bardzo proste, oni wliczają każdego imigranta, który pracuje lub (słowo-klucz) uczy się. Czyli imigrant żyjący na zasiłku, a chodzący na kurs języka niemieckiego 4 godziny w tygodniu jest wliczany w statystyce, jako pracujący. Te statystyki są tworzone, żeby uratować rządzących w Niemczech.

 • tomek 2019-08-09 12:05:59

  Pierwszy akapit czytałem kilka razy i nadal nie mam pojęcia, o co w nim chodzi. Jest tak głupi, że musi pochodzić od kogoś związanego z hr, tzn. pojęcie o niczym, ale pier***** o wszystkim jak ekspert.

 • Tako rzecz Marks! 2019-08-09 11:49:58

  Ciekawe ilu z nich zaciągnięto do tworzonej po cichu europejskiej armii, która ma być batem na nieposłuszne państwa i narody!!! A nie będzie lepszego strażnika nad Europejczykami w europejsatym gułagu niż islamski fundamentalista!!! Głównym zadaniem europejskiej armii, niezależnej od NATO będzie domknięcie urokołchoźnianego gułagu i przewidziany przez Marksa terror, bo tylko terrorem w komunizmie można utrzymać Narody w ryzach i zmusić je do niewolniczej pracy na rzecz komunistycznej władzy!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA