PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nielegalni imigranci ratunkiem dla branż dotkniętych brakiem rąk do pracy

  • Autor: PAP/AKC
  • 25 lip 2022 14:34

Jean-Marc Nollet, lider Ecolo - francuskojęzycznej partii Zielonych, zaapelował o umożliwienie nielegalnym imigrantom podjęcia pracy w Belgii w sektorach dotkniętych brakiem personelu - informuje "Brussels Times".

Nielegalni imigranci ratunkiem dla branż dotkniętych brakiem rąk do pracy
Aby zaradzić chronicznym niedoborom pracowników w niektórych sektorach, rząd Belgii rozważa zaoferowanie zagranicznym pracownikom "pojedynczego" zezwolenia na pobyt (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Belgijski rynek pracy, jak wskazują media, ma obecnie około 200 tys. wakatów. W tym roku Belgia notuje rekordową liczbę wolnych miejsc pracy, a wiele sektorów cierpi na niedobory pracowników. Ponadto rząd federalny znalazł się pod presją krytyki za nieefektywność w zajmowaniu się kwestią nielegalnych imigrantów.

Nollet wyjaśnił w wywiadzie dla gazety "L'Avenir", że nielegalni pracownicy mają wiele do zaoferowania belgijskiemu rynkowi pracy. Stwierdził, że są to "wykwalifikowani ludzie, czasem z dyplomami, którzy mieszkają tu od dawna, ale po prostu nie mają odpowiedniej dokumentacji".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Co drugi uchodźca z Ukrainy znalazł pracę. "Firmy znają ich wartość jako pracowników"

Lider partii powołał się na ukraińskich uchodźców, którym pozwolono już ubiegać się o wolne miejsca pracy, i powiedział, że chciałby, aby ten środek został rozszerzony na nielegalnych imigrantów.

Nollet twierdzi, że "w Belgii od dłuższego czasu mieszka od 70 tys. do 150 tys. nielegalnych migrantów. Polityk zwrócił uwagę na trzy pozytywne strony swej propozycji: skorzystaliby na tym belgijscy pracodawcy potrzebujący pracowników; pomogłoby to zlikwidować szarą strefę, która wykorzystuje nielegalnych imigrantów; pomogłoby to państwu sfinansować emerytury, ponieważ pracujący imigranci mogliby zasilać gospodarkę.

Aby zaradzić chronicznym niedoborom pracowników w niektórych sektorach, rząd Belgii rozważa zaoferowanie zagranicznym pracownikom "pojedynczego" zezwolenia na pobyt.

Osoby spoza Europy mogą obecnie pracować w Belgii przez okres dłuższy niż 90 dni, ale pod warunkiem, że ubiegają się o to zezwolenie w regionie, w którym mieszkają. Nollet skrytykował to rozwiązanie, argumentując, że ma ono zastosowanie tylko do osób poszukujących pracy, które nadal przebywają w krajach trzecich.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nielegalni imigranci ratunkiem dla branż dotkniętych brakiem rąk do pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA