PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Nie przyjadą do Polski. Rynek pracy może mieć poważny problem

Objęta wojną Ukraina nie zawiesza działania biznesu. Firmy mające fabryki czy siedziby na terenach objętych wojną przenoszą się tam, gdzie jest bezpiecznie. Już ponad 1,4 tys. przedsiębiorstw złożyło wnioski o relokację. Wznowione biznesy potrzebują pracowników, w tym głównie mężczyzn.

 • jk
 • 12 kwi 2022 12:07
Nie przyjadą do Polski. Rynek pracy może mieć poważny problem
Ukraiński biznes szybko znalazł receptę na wznowienie działalności firm, które funkcjonują na terenach bezpośrednio objętych wojną (Fot. PAP/Karina Sało)
REKLAMA
 • Ukraiński biznes szybko znalazł receptę na wznowienie działalności firm, które funkcjonują na terenach bezpośrednio objętych wojną.
 • Firmy potrzebują pracowników. Wakaty są m.in. w rolnictwie, hutnictwie, logistyce, transporcie czy budownictwie.
 • Eksperci Personnel Service wskazują, że po wojnie mężczyźni zostaną w ojczyźnie odbudowywać kraj, a to oznacza, że nie przyjadą do Polski do pracy.
 • O sytuacji na Ukrainie rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 25-27 kwietnia. Rejestrację na naszą konferencję znajdziecie tutaj.

Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego ponad 4 mln osób uciekło do Europy – wynika z danych opublikowanych na początku kwietnia przez Filippo Grandiego, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

Większość Ukraińców wybrała Polskę jako miejsce docelowe. Z ostatnich danych Straży Granicznej wynika, że do naszego kraju wjechało 2,657 mln osób. Szacunki wskazują, że nawet 20-30 proc. z nich pojechało dalej. To oznacza, że w Polsce przebywa ok. 2,1 mln osób, z czego połowa to dzieci, a do 10 proc. to osoby starsze. Zatem osoby w wieku produkcyjnym to ok. 850 tys., w tym głównie kobiety.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Firmy zmieniają się dla Ukrainek, a to niełatwe

- Wydaje się, że w tej grupie nawet 600 tys. osób może wejść na rynek pracy w naszym kraju. Co prawda doświadczenia m.in. Niemiec mówią o tym, że aktywność zawodowa uchodźców jest niższa, ale mamy tutaj specyficzną sytuację osób zmotywowanych do tego, żeby szybko stanąć na nogi i zacząć zarabiać na utrzymanie. I to w kraju, który jest im przychylny, a język zbliżony. Wskaźnik partycypacji zawodowej może być zatem wysoki. Nasza firma aktualnie oferuje możliwość zdobycia uprawnień na wózki widłowe dla kobiet, mężczyzn i par, co cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Ukraiński biznes nadal działa

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Nie przyjadą do Polski. Rynek pracy może mieć poważny problem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ja. 2022-04-13 11:17:49

  W pracy niestety są do bani! A teraz już traktowani jak święte krowy. Nasi drobni przedsiębiory uoadają bo jeszcze po pandemi sie nie podnieśli a teraz przenosić i finansować chcą ukraińskie biznesy! Większość uchodzców wojny nie widziała ni wojne mają na wschodzie a zachód ukrainy już drugiego dnia wojny w Polsce był

 • Wuj 2022-04-12 20:15:54

  Praca z nimi to męka.

 • Proste 2022-04-12 14:56:52

  No i dobrze. Niech odbudowują swój kraj.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA