×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nie jest dobrze. W wielu firmach nasila się poważny problem

 • jk
 • 7 lut 2023 10:18

- Agencje zatrudnienia sięgają po pracowników z odleglejszych krajów – w chwili obecnej najwięcej pracowników do Polski sprowadzanych jest z Indii i Uzbekistanu – mówi Damian Guzman, zastępca dyrektora generalnego Gremi Personal.

Nie jest dobrze. W wielu firmach nasila się poważny problem
Ratunkiem dla polskiego rynku pracy i nadchodzących problemów demograficznych mogliby być cudzoziemcy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Po raz drugi od 8 lat w Barometrze zawodów nie znalazły się profesje z nadwyżką podaży – ani w skali całej Polski, ani w poszczególnych regionach ze wszystkich analizowanych 177 zawodów.
 • Ratunkiem dla polskiego rynku pracy i nadchodzących problemów demograficznych mogliby być cudzoziemcy.
 • Wyzwaniem jest prawo. - Pracowników nie ma fizycznie w Polsce, trzeba ich sprowadzić, co trwa nawet do pół roku i jest obarczone dużym ryzykiem odmowy wiz - uważa Damian Guzman. 

Według opracowywanego co roku przez wojewódzkie urzędy pracy i Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Barometru zawodów, 8 z 27 zawodów jest trwale deficytowych (cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, operatorzy obrabiarek skrawających, pielęgniarki i położne, samodzielni księgowi oraz spawacze).

Za zawód deficytowy uważa się taki, w którym liczba ofert pracy jest wyższa od średniego stanu bezrobotnych. Po raz drugi od 8 lat w Barometrze nie znalazły się zawody z nadwyżką podaży – ani w skali całej Polski, ani w poszczególnych regionach ze wszystkich analizowanych 177 zawodów.

Cudzoziemcy uzupełniają braki kadrowe na rynku pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Nie jest dobrze. W wielu firmach nasila się poważny problem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Irek 2023-02-09 09:07:58

  Niech płacą należycie za wykonaną prace to bedą mieli obsadę ale lepiej ściągać pracowników ze wschodu bo robią na śmieciówkach .

 • Monia74 2023-02-09 08:00:29

  Nie ma pracy i mieszkań a tu ściągają różnej masci narody repatrianci dostają mieszkanie pracę Ukraińcy Araby też wziąć to wszystko wywalić z Polski zamknąć granicę i nie ma.Tam Wszystkich Ukraińców odesłać z powrotem niech walczą o swoje państwo.Tu w Polsce myśmy walczyli dzieci młodzież kobiety tylko rząd się okazał tchórzem i uciekł a głupcy Polacy im oddają honory.

 • Deal 2023-02-08 16:20:28

  Politykierzy rozpieprzyli fabryki, PGRy, rozwaliły szkoły zawodowe, technika, utworzyli psu na budę potrzebne gimnazja i dziwić się, że nie ma fachowców. Dodatkowo stworzyli najdzikszy możliwy kodeks pracy i ograniczyli do minimum ilość Sądów Pracy. Dodaj do tego wyprowadzanie podatków z Piolski przez korporacje i rozmnożone koncesje dla wybranych.Oto owoce tej sławnej transformacji ustrojowej: bieda, bezrobocie i brak wyszkolonych ludz. Reszta spieprza za granicę za godziwym groszem

 • Stary weteran 2023-02-08 13:29:10

  Tylko likwidacja gotówki zlikwiduje szarą strefę , oraz wprowadzenie dochodu gwarantowanego w miejsce WSZYSTKICH zasiłków socjalnych uzdrowi sytuację. Tak wiem , inwigilacja i t p , ale inaczej się nie da. Osobiście pracuję razem z żoną i 2 synami od już niepamiętam jak dawno. Zamiast cieszyć się owocami swojej pracy muszę utrzymywać zgraję nierobów i armię urzędasów... W mojej skromnej ocenie jestem ZA! SETKI TYSIĘCY pracowników wyjdą z cienia tj ,,szarej strefy " . I wystarczy Polaków do pracy w Polsce.

 • Szary 2023-02-08 06:54:17

  Tylko szara strefa nie placic podatko moze ich szag trafi raz na zawsze.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA