×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nauczyciele nie gardzą pracą fizyczną. Oto gdzie dorabiają w wakacje

  • Justyna Koc
    jk
  • 27 lip 2021 10:13

Liczba ukraińskich nauczycieli, którzy wyjeżdżają do pracy w Polsce podczas wakacji wzrosła o 15 proc. w porównaniu do 2020 roku. Taki trend zaobserwowali eksperci Centrum analitycznego Gremi Personal.

Nauczyciele nie gardzą pracą fizyczną. Oto gdzie dorabiają w wakacje
Średnio ukraiński nauczyciel jest w stanie zarobić w Polsce od 3 do 5 tys. dolarów za 3 miesiące urlopu (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak informuje Gremi Personal, ukraińscy nauczyciele zaczynają interesować się wolnymi wakatami już w maju. Przyjeżdżają do pracy w Polsce po zakończeniu roku szkolnego na Ukrainie na początku czerwca i pracują do końca sierpnia.

- Nauczyciele szukają w Polsce pracy na takich stanowiskach, na których są w stanie szybko i dobrze zarobić w sezonie letnim. Zatrudniają się w zakładach przetwórstwa spożywczego (zakłady mięsne, rybne, cukiernicze), elektronicznych, magazynach logistycznych, a także w hotelach i restauracjach, gdzie pracownicy są potrzebni latem w sezonie turystycznym. Średnio ukraiński nauczyciel jest w stanie zarobić w Polsce od 3 do 5 tys. dolarów za 3 miesiące urlopu – mówi Anna Dzhobolda, dyrektor działu rekrutacji Gremi Personal.

Czytaj też: Nielegalna praca kwitnie. Najczęściej na czarno pracują Ukraińcy

Student szuka pracy

Również ukraińscy studenci wykorzystują okres letni na wyjazdy do Polski, aby zarobić. Jednak w przeciwieństwie do nauczycieli są zainteresowani pracą przy mniejszej aktywności fizycznej - wakaty w fabrykach, hurtowniach odzieżowych, produkcji materiałów budowlanych, w zakresie hotelarstwa (hotele, kawiarnie, restauracje). W Polsce student w okresie letnim zarabia średnio od 2,5 do 4 tys. dolarów.

Praca poniżej kwalifikacji

Jak wynika z przeprowadzonego w marcu przez centrum analityczne Gremi Personal badania socjologicznego „Puls migracji zarobkowej”, 28,4 proc. Ukraińców pracujących w Polsce ma wykształcenie wyższe, 48 proc. zawodowe, a 16 proc. to specjaliści (edukacja, inżynieria, IT, medycyna).

Natomiast najnowsze badania Narodowego Banku Polskiego wskazują, że około 60 proc. Ukraińców w naszym kraju pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Wpływ na to ma bardzo zła sytuacja gospodarczo - ekonomiczna w ich kraju.

Również dane Eurostatu potwierdzają, że Polska ma najwyższy wskaźnik imigrantów z wykształceniem wyższym spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Prawie 68 proc. obywateli UE i 60 proc. imigrantów spoza jej obszaru mieszkających w Polsce ukończyło studia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nauczyciele nie gardzą pracą fizyczną. Oto gdzie dorabiają w wakacje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA