PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Nadchodzi rewolucja na rynku agencji zatrudnienia?

1 czerwca 2017 roku w życie mają wejść nowe przepisy regulujące zatrudnienie pracowników tymczasowych.

Nadchodzi rewolucja na rynku agencji zatrudnienia?
Pracownicy tymczasowi stanowią z Polsce niespełna 1,5 proc. ogółu zatrudnionych. Rynek pracy tymczasowej wart jest natomiast ok. 5,5 mld zł. (Fot. shutterstock)
REKLAMA

• W Sejmie procedowany jest projekt ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych.

• Jak twierdzą rekruterzy, jeśli wejdzie w życie, agencje i pracodawcy będą musieli przechowywać dodatkowe ewidencje osób, które były zatrudniane w formule pracy tymczasowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Zdaniem prezes Polskiego Forum HR Anny Wichy pilniejszego uregulowania wymaga chociażby kwestia zatrudniania cudzoziemców.

Obecnie, jak wyjaśnia Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR, w naszym kraju działa ponad 7,7 tys. agencji zatrudnienia, które w skuteczny sposób kojarzą pracodawców z potencjalnymi pracownikami.

- W zeszłym roku zatrudniliśmy ponad 1,2 mln pracowników. Daliśmy im pracę w zakresie dwóch form zatrudnienia: ponad 400 tys. zostało zatrudnionych bezpośrednio na etaty u pracodawców i ponad 800 tys. skorzystało z zatrudnienia tymczasowego – podaje liczby gość radiowej Jedynki.

Co ważne, w dużej części były to kobiety, co jest ewenementem na skalę europejską.

- Osoby, które zatrudniamy w ramach pracy tymczasowej, statystycznie jest to odzwierciedlenie naszego społeczeństwa, prawie 50 proc. są to kobiety. To jest ewenement na forum europejskim. Praktycznie żaden kraj w Europie nie jest w stanie w tak regularny sposób dawać zatrudnienie kobietom, które uznawane są za słabszą stronę rynku pracy – zaznacza ekspertka.

Ta skuteczność staje jednak pod znakiem zapytania. Wszystko za sprawą procedowanego właśnie przez parlamentarzystów projektu ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, wyjaśnia Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.

- Wprowadzamy szereg rozwiązań dotyczących karania za wykroczenia związane ze stosowaniem pracy tymczasowej, doprecyzowujemy przepisy ograniczające stosowanie pracy tymczasowej, zwiększa się też w konsekwencji liczba obciążeń po stronie agencji i pracodawców. Będą musieli przechowywać dodatkowe ewidencje osób, które były zatrudniane w tej formule – wyjaśnia ekspert.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadchodzi rewolucja na rynku agencji zatrudnienia?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA