PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nadchodzi kolejny boom emigracyjny? Zagranica nadal kusi Polaków

  • jk
  • 1 sie 2022 6:00

Blisko 18 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku. Do tego aż pięciokrotnie wzrósł odsetek niezdecydowanych osób - z 2,7 proc. do blisko 15 proc. Takie wnioski płyną z badania Gi Group „Migracje zarobkowe Polaków”.

Nadchodzi kolejny boom emigracyjny? Zagranica nadal kusi Polaków
Odsetek osób rozważających emigrację zarobkową rośnie (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrósł on z 16,1 proc. do 17,8 proc. - wynika z badania „Migracje zarobkowe Polaków”, zrealizowanego w lipcu 2022 r. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gi Group.
  • Badanie wskazuje na znaczący wzrost wśród osób niezdecydowanych - z 2,7 proc. do aż 14,6 proc.
  • Wśród planujących wyjazd w celach zarobkowych są najczęściej osoby w wieku 25-44 (56 proc.). Do tego gotowość do wyjazdu deklaruje więcej mężczyzn niż kobiet (60 proc. vs 40 proc.).

Odsetek osób rozważających emigrację zarobkową rośnie. W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrósł on z 16,1 proc. do 17,8 proc. - wynika z badania „Migracje zarobkowe Polaków”, zrealizowanego w lipcu 2022 r. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gi Group.

Jednocześnie mniej Polaków opowiada się za pozostaniem w kraju - w 2021 roku odsetek nierozważających emigrację wynosił 81,2 proc., a w bieżącym jest to 67,6 proc. Badanie wskazuje na znaczący wzrost wśród osób niezdecydowanych - z 2,7 proc. do aż 14,6 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Pomimo kolejnych fal pandemii i niestabilnej sytuacji gospodarczej na całym świecie nadal wielu Polaków rozważa wyjazd z kraju w poszukiwaniu lepszych zarobków, co można tłumaczyć rosnącą inflacją, zwiększeniem kosztów utrzymania i z ogólnego poczucia braku stabilności. Wiele do myślenia daje znaczny, niemal pięciokrotny wzrost niezdecydowanych - osób, w których wizja wyjazdu za granicę w celach zarobkowych zdążyła już zakiełkować. Jeśli dodamy te blisko 15 proc. do niemal 18 proc. już rozważających, perspektywa braków kadrowych na rodzimym rynku pracy będzie jeszcze wyraźniejsza - komentuje Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group Temporary & Permanent Recruitment.

Emigracja zarobkowa Polaków na przestrzeni lat (źródło: GI Group)
Emigracja zarobkowa Polaków na przestrzeni lat (źródło: GI Group)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadchodzi kolejny boom emigracyjny? Zagranica nadal kusi Polaków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA