PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nad morzem sypią się oferty pracy

  • Autor: PAP/JS
  • 31 maj 2017 17:05

Około 3 tys. ofert pracy sezonowej w rejonie Trójmiasta, głównie w Gdańsku udostępniono podczas Letnich Targów Pracy Pomorza pod hasłem „Morze pracy na wakacje” w Gdańsku. Poszukiwani są kelnerzy, kucharze, recepcjoniści oraz pracownicy branży budowlanej.

Nad morzem sypią się oferty pracy
W Gdańsku jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników wszystkich branż (fot. JS)
REKLAMA

• Letnie Targi Pracy Pomorza zorganizowano po kilkuletniej przerwie, właśnie ze względu na sygnały od pracodawców o kłopotach ze znalezieniem pracowników.

• Swoje oferty prezentowało ponad 40 pracodawców, m.in. hotele, restauracje, agencje pracy i foodtracki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Musimy dostarczyć pracodawcom pracowników, a to nie jest łatwe" - powiedział dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy, Roland Budnik. Poszukiwani są głównie kelnerzy, kucharze, recepcjoniści, animatorzy, pracownicy serwisu sprzątającego oraz pracownicy branży budowlanej.

"W Gdańsku jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników wszystkich branż, a kiedy rozpoczyna się sezon turystyczny, to ofert pracy jest jeszcze o 10-20 proc. więcej" - podkreślił. Oprócz branż turystycznej i budowlanej pracowników poszukuje też branża przetwórstwa rolno-spożywczego.

Ocenił, że w najbliższych 10-15 latach będzie "coraz gorzej". "Demografia jest nieubłagana, jest niż demograficzny" - dodał. Uważa on, że "trzeba się otworzyć na inne województwa, na inne miasta, inne kraje - Białoruś, Ukrainę, Rosję".

Przyznał, że "tylko w ciągu pięciu miesięcy bieżącego roku do Gdańska przyjechało ponad 30 tys. obcokrajowców, w tym ok. 95 proc. to obywatele Ukrainy". Na Pomorzu jest ponad 60 tys. obcokrajowców. Zaznaczył, że "to rozwiązuje problem ze znalezieniem pracowników na krótko, bo oni mają zgodę na pracę tylko przez pół roku".

Dyrektor Regionu Północnego Grupa Hotelowa Orbis, Przewodnicząca Sekcji Turystyki Hotelarstwa i Gastronomii Pracodawców Pomorza, Sylwia Gadomska przyznała, że rynek pracy związany z obsługą turystyki "jest trudny". Zaznaczyła przy tym, że dzięki temu, że pracodawcy muszą starać się o pracowników, "zmienia się też kultura organizacyjna i przygotowanie firm na pracowników, zmieniają się formy rekrutacji". "Poszukujemy teraz rzeczywiście ludzi bardziej przez pasję niż kompetencje, żeby praca sprawiała im radość i frajdę" - wyjaśniła.

Powiedziała, że w związku z nadchodzącym "wysokim sezonem" "na ten moment mogłaby od razu zatrudnić w Trójmieście ok. 40 osób na stanowiska recepcjonistów, kelnerów, pokojowych". Podała, że do końca 2019 roku w hotelarstwie ma być otwartych kolejnych ponad 3 tys. pokoi hotelowych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nad morzem sypią się oferty pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA