Na co zwrócić uwagę przed wyjazdem do pracy za granicą?

Duże zainteresowanie pracą za granicą sprawia, że na rynku pojawiło się wielu oszustów. Jak sobie poradzić w gąszczu ofert i pośredników?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na co zwrócić uwagę przed wyjazdem do pracy za granicą?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

11 cze 2015 15:08


Rynek ofert pracy zagranicznej jest tak bardzo rozwinięty, że osoby poszukujące ciekawej propozycji na okres wakacyjny nie napotkają trudności. Należy jednak być bardzo ostrożnym – duże zainteresowanie pracą poza Polską sprawia, że pojawiło się na rynku wielu oszustów. Zanim więc wyjedziemy na saksy warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

Pośrednik godny zaufania, czyli na początek sprawdzenie oferty

Niemal każda oferta pracy za granicą jest wystawiana przez pośrednika – firmę, która znalazła pracodawcę w innym kraju chętnego zatrudnić cudzoziemców. I mimo, że najczęściej skupiamy się tylko na tym, co i na jakich warunkach będziemy robić już na miejscu, to właśnie na pośrednika powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

To pośrednik zarabia na tym, że zatrudnienie zostanie sfinalizowane, to od niego zależy, czy będziemy odpowiednio poinformowani, i czy faktyczna praca na miejscu będzie spełniała przedstawione warunki. Godny zaufania pośrednik nie będzie narażał swojej reputacji dla współpracy z niepewnym klientem lub wprowadzając w błąd zatrudnianych ludzi.

Czytaj też: Ile Polacy zarabiają za granicą?

Dlatego najbezpieczniej jest korzystać z usług sprawdzonych, renomowanych firm. Im dłużej taka firma działa na rynku, im więcej usług oferuje, im więcej ma klientów – tym wiarygodniejszym jest partnerem.

W przypadku korzystania z pomocy agencji, zweryfikujmy czy dana firma ma status agencji zatrudnienia w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia – jest to baza on-line, która zbiera podstawowe informacje o wszystkich zarejestrowanych podmiotach. Jeśli firmy nie znajdziemy w tym katalogu – pytajmy dlaczego? Oczywiście KRAZ pokazuje tylko, czy dana firma w ogóle może prowadzić działalność, ale nie powie nam nic o jakości jej usług.

Dlatego warto pójść krok dalej i sprawdzić czy dany pośrednik jest zrzeszony w branżowej organizacji, np. Polskim Forum HR, którego firmy członkowskie działają według kodeksu etycznego agencji zatrudnienia oraz przechodzą coroczne audyty jakości obsługi klienta w zakresie pracy tymczasowej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Monika 2017-12-14 14:49:24

Tez sie zgadzam z powyzszym, ubezpieczenie to bardzo wazna kwestia, cale szczescie coraz wiecej instytucji pilnuje zeby pracodawcy w tym temacie nie oszczedzali. Ja tez od niczego mam przy sobie dokumenty z dokumencik.com.pl tak dla bezpieczenstwa.

dorota 2017-03-29 13:29:16

U nas w Koninie jest agencja pracy- tml professional, mialam okazje wyjechac za ich posrednictwem trzy razy i nigdy sie nie zawiodlam. Wyjade kolejny raz za dwa miesiace.

Magda Kajzer 2015-06-12 14:18:54

Warto też pamiętać o ubezpieczeniu się. Co prawda, niektórzy pracodawcy zapewniają je w pakiecie, razem z innymi świadczeniami, ale trzeba to sprawdzić (jak i zakres tego ubezpieczenia). Lepiej nie narażać się na wysokie koszty leczenia za granicą. Odnośnie prac sezonowych przy zbiorach pisałam o tym na moim blogu - ubezpieczeniepracyzagranica.pl/praca-na-saksach, zapraszam do lektury.