MSZ przyznaje: w krajach UE żyje już 1,8 mln Polaków

MSZ przygotował raport podsumowujący 11 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Część raportu poświęcona jest migracjom Polaków do UE i ich wpływie na polską gospodarkę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MSZ przyznaje: w krajach UE żyje już 1,8 mln Polaków

PODZIEL SIĘ


Autor: pap/raf

1 maj 2015 19:34


- Chociaż trudno dokładnie wskazać dokładną skalę migracji po 2004 r., to przyjmuje się, że po wejściu Polski do UE z kraju wyjechało około 1,3 mln osób. Od samego początku migracja Polaków do UE charakteryzowała się brakiem regularności - zdecydowanie najliczniejsza była pierwsza fala z lat 2004-2007, po niej zaś nastąpiło zahamowanie emigracji i ustabilizowanie się liczby Polaków w innych krajach - podkreśla MSZ.

W tej chwili liczbę Polaków żyjących w krajach UE szacuje się na ok. 1,8 mln, a najwięcej z nich mieszka w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Holandii. Spośród tych krajów, w ostatnim okresie najbardziej widoczny jest wzrost zainteresowania Polaków pobytem w Niemczech (wzrost w latach 2012-2014 o około 60 tys., tj. o 11 proc.). Nadal popularnym kierunkiem pozostaje Wielka Brytania.

W ciągu 11 lat członkostwa suma transferów prywatnych przekazanych z zagranicy do Polski przez osoby zatrudnione w krajach członkowskich UE wyniosła 36,4 mld euro. Według szacunków NBP w całym roku 2014 do Polski trafiło z tego tytułu 3,3 mld euro - w stosunku do roku poprzedniego oznacza to spadek o ok. 6 proc.. MSZ informuje, że w ostatnich latach "obserwowany jest powolny wzrost migracji powrotnych".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.