Młodzi Polacy coraz bardziej garną się do pracy

144 godzin roboczych, właśnie tyle w pierwszej połowie 2018 r. przepracował tymczasowo młody Polak poniżej 21 roku życia. To 36 roboczogodzin (RBH) więcej niż w analogicznym okresie 2017 r., gdy na podreperowanie budżetu poświęcał 107 RBH.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi Polacy coraz bardziej garną się do pracy

  • Z najnowszych danych Grupy Progres wynika, że obecnie udział w rynku pracy obu płci przed 21 rokiem życia jest wyrównany – mężczyźni stanowią 53 proc. młodych pracowników, kobiety 47 proc. 
  • Według statystyk więcej godzin w pracy spędzają mężczyźni. Jak wykazują badania, z każdym rokiem młodzi pracują więcej. 

Od 1 września tego roku, zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu Pracy, obniżono wiek pracowników młodocianych. Pracę mogą podjąć nawet osoby, które skończyły 15 lat. Rynek jest otwarty na ludzi stawiających pierwsze kroki zawodowe, a oni coraz chętniej chcą spróbować swoich sił i zapewnić sobie źródło dochodu. W 2017 Polacy poniżej 21 roku życia stanowili niemal 20 proc. całej grupy pracowników tymczasowych. 

Młodzi zleceniobiorcy

Z danych Grupy Progres podsumowujących rok 2017 i pierwszą połowę 2018 r. wynika, że większość zatrudnionych osób, poniżej 21 roku życia pracuje na podstawie umowy cywilno-prawnej (o dzieło lub zlecenie). Ta grupa w pierwszej połowie bieżącego roku stanowił 85 proc. młodych pracowników, w całym 2017 r. taka forma umowy dotyczyła 90 proc. wszystkich pracowników, którzy nie przekroczyli 21 lat. Pozostali pracują na podstawie umowy o pracę. 

Ponad 400 tys. przepracowanych godzin

Te same dane pokazują, że rośnie liczba godzin poświęcanych na pracę przez osoby, które nie ukończyły 21 lat. W 2017 r. suma RBH osób młodych wyniosła 438 499, pierwsza połowa 2018 r., zapowiada się równie obiecująco, do tej pory młodzi przepracowani 183 065 RBH. Jeśli, podobnie jak w ubiegłym roku, w drugim półroczu, młodzi będą pracowali niemal trzy razy więcej niż w pierwszym, ta liczba może wzrosnąć do ponad 500 tys. RBH.

Czytaj też: Restauracje przyciągają młodocianych pracowników

Analizy przeprowadzone przez Grupę Progres pokazują także, że w przypadku młodych mężczyźni pracują o 28 RBH więcej niż kobiety (2017 r.), a na rynku pracowników tymczasowych jest ich o 6 proc. więcej niż kobiet – 53 proc. do 47 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.