PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Sytuacja na polskim rynku pracy. Analizy branżowe. Rekrutacja. Mobilność i stabilizacja

Młodzi mają problemy finansowe, dlatego chcą emigrować

  • Justyna Koc
    jk
  • 18 mar 2016 10:49

• Polska znajduje się na czele listy europejskich państw, w których młodzi ludzie nie widzą perspektyw na przyszłość i decydują się na emigrację zarobkową.
• Jedynie 30 proc. młodych Polaków zadeklarowało, że finansowo radzi sobie lepiej niż przeciętny Europejczyk.
•  48 proc. Polaków w wieku 18-24 lata nie ma pieniędzy na uregulowanie podstawowych rachunków, dlatego też wolą opuścić kraj niż zaciągać kolejne zobowiązania.

Młodzi mają problemy finansowe, dlatego chcą emigrować
Adobe Stock
REKLAMA

Jak wynika z „Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich” przeprowadzonego przez firmę Intrum Justitia, ponad 40 proc. młodych Polaków rozważa przeprowadzkę do innego kraju ze względu na swoją obecną sytuację finansową. W takich rozważaniach wyprzedzają nas tylko Węgrzy – tam chęć wyjazdu deklaruje 60 proc. respondentów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż dla 80 proc. młodych ludzi żyjących w Polsce terminowe opłacanie rachunków jest bardzo ważne, ale aż 35 proc. z nich boi się, że po opłaceniu bieżących zobowiązań nie starczy im funduszy na bieżące wydatki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Kłopotliwa sytuacja finansowa młodego pokolenia może wynikać z braku doświadczenia w kontroli finansów osobistych. Z naszego badania wynika bowiem, że mimo tego, iż 60 proc. młodych Polaków wie, jakich rachunków może spodziewać się w danym miesiącu, trudno jest im pogodzić opłaty z codziennymi wydatkami – komentuje Krzysztof Krauze, prezes Intrum Justitia Polska.

37 proc. Polaków w wieku 18-24 lata przyznaje, że nie jest w stanie bez zapożyczenia się wydać jednorazowo 300 euro, liczonego jako połowa średniego, miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Nie lepiej jest wśród osób w przedziale wiekowym 25-34 lata. Do takiego problemu przyznaje się aż 26 proc. badanych z tej grupy wiekowej.

Polskie problemy ekonomiczne

Młodzi ludzie najbardziej narzekają na system podatkowy w Polsce. Zdaniem 34 proc. badanych w wieku 18-24 lata oraz 35 proc. w przedziale wiekowym 25-34 lata, jest on główną przyczyną ich kłopotów finansowych.

Na kolejnych pozycjach plasują się koszty opieki zdrowotnej i koszty codziennych zakupów. Według młodych Polaków najmniej na sytuację finansową wpływają rozwody, koszty paliwa oraz, co ciekawe, koszty wakacji, a także koszty korzystania z telefonu komórkowego i internetu.

Na sytuację młodego pokolenia w naszym kraju duży wpływ ma również poziom bezrobocia, który wśród osób w wieku 15-24 lata wynosi 19 procent. Dla porównania poziom ten w Niemczech to 7 procent. Warto podkreślić, iż jedynie 30 proc. młodych Polaków zadeklarowało, że finansowo radzi sobie lepiej niż przeciętny Europejczyk.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młodzi mają problemy finansowe, dlatego chcą emigrować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA