Młodzi mają problemy finansowe, dlatego chcą emigrować

• Polska znajduje się na czele listy europejskich państw, w których młodzi ludzie nie widzą perspektyw na przyszłość i decydują się na emigrację zarobkową.
• Jedynie 30 proc. młodych Polaków zadeklarowało, że finansowo radzi sobie lepiej niż przeciętny Europejczyk.
•  48 proc. Polaków w wieku 18-24 lata nie ma pieniędzy na uregulowanie podstawowych rachunków, dlatego też wolą opuścić kraj niż zaciągać kolejne zobowiązania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi mają problemy finansowe, dlatego chcą emigrować

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 mar 2016 10:49


Jak wynika z „Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich” przeprowadzonego przez firmę Intrum Justitia, ponad 40 proc. młodych Polaków rozważa przeprowadzkę do innego kraju ze względu na swoją obecną sytuację finansową. W takich rozważaniach wyprzedzają nas tylko Węgrzy – tam chęć wyjazdu deklaruje 60 proc. respondentów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż dla 80 proc. młodych ludzi żyjących w Polsce terminowe opłacanie rachunków jest bardzo ważne, ale aż 35 proc. z nich boi się, że po opłaceniu bieżących zobowiązań nie starczy im funduszy na bieżące wydatki.

- Kłopotliwa sytuacja finansowa młodego pokolenia może wynikać z braku doświadczenia w kontroli finansów osobistych. Z naszego badania wynika bowiem, że mimo tego, iż 60 proc. młodych Polaków wie, jakich rachunków może spodziewać się w danym miesiącu, trudno jest im pogodzić opłaty z codziennymi wydatkami – komentuje Krzysztof Krauze, prezes Intrum Justitia Polska.

37 proc. Polaków w wieku 18-24 lata przyznaje, że nie jest w stanie bez zapożyczenia się wydać jednorazowo 300 euro, liczonego jako połowa średniego, miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Nie lepiej jest wśród osób w przedziale wiekowym 25-34 lata. Do takiego problemu przyznaje się aż 26 proc. badanych z tej grupy wiekowej.

Polskie problemy ekonomiczne

Młodzi ludzie najbardziej narzekają na system podatkowy w Polsce. Zdaniem 34 proc. badanych w wieku 18-24 lata oraz 35 proc. w przedziale wiekowym 25-34 lata, jest on główną przyczyną ich kłopotów finansowych.

Na kolejnych pozycjach plasują się koszty opieki zdrowotnej i koszty codziennych zakupów. Według młodych Polaków najmniej na sytuację finansową wpływają rozwody, koszty paliwa oraz, co ciekawe, koszty wakacji, a także koszty korzystania z telefonu komórkowego i internetu.

Na sytuację młodego pokolenia w naszym kraju duży wpływ ma również poziom bezrobocia, który wśród osób w wieku 15-24 lata wynosi 19 procent. Dla porównania poziom ten w Niemczech to 7 procent. Warto podkreślić, iż jedynie 30 proc. młodych Polaków zadeklarowało, że finansowo radzi sobie lepiej niż przeciętny Europejczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.