Migranci potrzebni Polsce. Jak zatrzymać cudzoziemców?

W 2060 r. w Polsce będzie więcej osób starszych. Nie tylko dlatego, że rodzi się za mało dzieci. Przede wszystkim dlatego, że Polacy wyjeżdżają za granicę na stałe. Brak młodych ludzi spowoduje problemy na rynku pracy, który już się zmienia - mówi dr hab. Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Migranci potrzebni Polsce. Jak zatrzymać cudzoziemców?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (pt)/AT

www.portalsamorzadowy.pl

16 kwi 2018 10:54


Migracje to rzeczywistość całej Europy, jednak dla takich krajów, jak m.in. Polska, Słowacja, Rumunia i Bułgaria, mają szczególne znaczenie.

- Polska potrzebuje imigrantów. Nasz kraj zwyczajnie się wyludnia - mówi dr hab. Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

- Badania pokazują, że w 2060 r. w naszym społeczeństwie będzie więcej osób starszych. Nie tylko dlatego, że rodzi się za mało dzieci. Przede wszystkim dlatego, że Polacy wyjeżdżają za granicę na stałe - dodaje.

Brak młodych ludzi spowoduje problemy na rynku pracy, który już się zmienia. Pracodawcom coraz trudniej znaleźć pracowników, a firmy mają problemy z rozwojem nowych projektów bez wykwalifikowanej kadry.

Czytaj też: Pracownicy ze Wschodu nie wystarczą. Pracodawcy chcą zatrudniać obywateli krajów arabskich

- Potrzebujemy pracowników. W zakładach pracy w całym regionie brakuje wykwalifikowanych kadr. Nie stać nas jednak na to, by wydawać pieniądze na ludzi, którzy po krótkim czasie wyjadą z naszego regionu, np. do Niemiec. Musimy stworzyć takie warunki, by ci ludzie chcieli zostać u nas na stałe. Skoro nie ma rozwiązań na poziomie krajowym, musimy sami zorganizować odpowiednią sieć wsparcia dla tych ludzi - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Jednak przyjazd do Polski to dla cudzoziemców też szereg problemów. Wśród największych trudności wymieniają skomplikowane załatwianie spraw administracyjnych, bezpieczeństwo zatrudnienia i ubezpieczenia zdrowotnego oraz problemy ze znalezieniem mieszkania.

- Imigrantom najbardziej przeszkadza brak poczucia bezpieczeństwa - mówi Yulija Shavlovskaya, Białorusinka, przedstawicielka środowiska imigrantów.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.