PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Miażdżący raport o urzędowej obsłudze cudzoziemców

Czas legalizacji pobytu cudzoziemców w ciągu czterech lat wydłużył się ponad trzykrotnie - z 64 do 206 dni. W skrajnym przypadku cudzoziemiec na wydanie decyzji czekał ponad trzy lata - informuje Najwyższa Izba Kontroli.

Miażdżący raport o urzędowej obsłudze cudzoziemców
Adobe Stock
REKLAMA
 • NIK opublikował w środę raport dotyczący przygotowania administracji publicznej do obsługi cudzoziemców.
 • Według Izby, brakuje sprawnej, rzetelnej  i terminowej obsługi, co jest spowodowane m.in. problemami kadrowymi w urzędach i niewystarczającym finansowaniem ich działalności.
 • W latach 2014-2018 do urzędów wojewódzkich w całej Polsce wpłynęło łącznie ponad 910 tys. wniosków obcokrajowców o zezwolenie na pracę.

"Wciąż nie stworzono strategicznego dokumentu określającego politykę państwa w zakresie kształtowania migracji" - czytamy w raporcie. To wszystko może spowodować, że zniecierpliwieni cudzoziemcy, którzy uzupełniają niedobory na naszym rynku pracy, wyjadą z Polski.

Czytaj też: Karty pobytu jak dobro luksusowe. Urzędy wojewódzkie przeciążone, cudzoziemcy rozgoryczeni

Od kilku lat lawinowo rośnie liczba obywateli innych państw, głównie ze Wschodu, rozpoczynających pracę w Polsce.

"Samo oszacowanie liczby cudzoziemców przebywających w Polsce nie jest łatwe, gdyż instytucje opracowujące takie dane, m.in. Główny Urząd Statystyczny i Urząd do Spraw Cudzoziemców, w odmienny sposób je gromadzą i przedstawiają" - podkreśla NIK.

Izba zwraca też uwagę, że znaczna część migracji ma charakter cyrkulacyjny, a także występuje trudna do zmierzenia migracja nielegalna. Na początku 2019 r. ponad 372 tys. cudzoziemców posiadało ważne dokumenty potwierdzające prawo pobytu na terytorium RP.

W latach 2014-2018 cudzoziemcy złożyli łącznie blisko 732 tys. wniosków o legalizację ich pobytu w Polsce - blisko 474 tys. cudzoziemców otrzymało decyzję pozytywną (84,5 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Miażdżący raport o urzędowej obsłudze cudzoziemców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Przedsiębiorca 2019-08-08 10:05:28

  Sz.P. Prezesie NIK, Spóźnił się Pan z Tą kontrolą minimum o 2 lata. Przedsiębiorcy szybciej reagują i dostosowują się do potrzeb i całe szczęście a adminstracja naszego Kraju nie na dąża za potrzebami ich. Więc nie tylo kontrolować przedsiębiorców ale tych którzy im organizują funkcjonowanie. Z doświadczenia wiem , że nie spójność przepisów jest na każdym polu." Każdy resort rzepkę sobie skrobie" a Premier Rządu RP jak zwykle nie ogarnia a my na styku z prawem jesteśmy codziennie sflustrowani.

 • Obatel 2019-08-08 09:11:46

  Czy obecnie rzadący mają w tym interes aby to w właściwy sposób zorganizować i nieupodlać cudzoziemców - przecież oni nie mają prawa wyborczego i nie będa głosować !!!!!

 • IMHO 2019-08-07 11:36:01

  Byłem pewien, że chodzi o to, że ceny i koszty utrzymania w Polsce już przegoniły te w Niemczech, a zarobki nadal stanowią 1/4 niemieckich.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA