Męcina: latem stopa bezrobocia może spaść do 13 proc.

Jeśli ożywienie w gospodarce będzie postępować, a działanie interwencyjne na rynku pracy odnosić będą pożądany skutek, to stopa bezrobocia może w miesiącach letnich spaść do 13 proc. - uważa wiceminister pracy Jacek Męcina.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Męcina: latem stopa bezrobocia może spaść do 13 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 mar 2013 11:18


Resort pracy szacuje, że w lutym stopa bezrobocia wzrosła do 14,4 proc. z 14,2 proc. w styczniu.

"To pokazuje, że jednak ożywienie sezonowe będzie i będzie miało duży wpływ na spadek bezrobocia, ale musimy przypatrywać się, jak gospodarka będzie reagować na te elementy i oznaki ożywienia i bezrobocie na koniec roku prognozować będzie w II połowie roku" - powiedział wiceminister w poniedziałek w radiu PiN.

Dodał jednak, że przy realizacji optymistycznego scenariusza w gospodarce stopa bezrobocia może w miesiącach letnich wynieść 13 proc.

"Jeżeli uda się nam się korekta zimowo-jesienna, w miesiącach letnich możemy dotrzeć do poziomu ok. 13 proc.; później następna interwencja powinna na koniec roku dać dobry wynik. Dobry wynik to byłyby okolice 13,5 proc., ale to zależy bardzo od tego, na ile gospodarka się ożywi. Widać te elementy ożywienia. Najbardziej niepokojący okres to był III i IV kwartału 2012 roku, zapowiedzi zwolnień grupowych i widać, że one dały efekt w końcówce zeszłego i na początku tego roku" - powiedział Męcina.

"Dziś widać, że tych zapowiedzi jest mniej i choć są one spektakularne (...), to jednak w całej masie gospodarki nie widzimy takich tendencji" - dodał.

Wiceminister wyraził nadzieję, że po wakacjach wejdą w życie przepisy dotyczące uelastycznienia kodeksu pracy. Zaznaczył jednak, że wszystko jest w rękach parlamentarzystów, którzy teraz pracują nad ustawą.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.