Małe i średnie agencje sceptyczne wobec gwarancji bankowych. "To próba zdominowania rynku przez liderów"

• Według Beniamina Krasickiego gwarancje bankowe dla agencji pracy tymczasowej to chęć zdominowania rynku przez liderów.
• Wysokość gwarancji bankowych powinna być związana z deklarowaną liczbą pracowników.
• Eksperci z branży mówią również o częstych i regularnych kontrolach, które mogłyby wyeliminować negatywne praktyki.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Małe i średnie agencje sceptyczne wobec gwarancji bankowych. "To próba zdominowania rynku przez liderów"

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

25 sty 2016 9:17


W Polsce lawinowo przybywa agencji zatrudnienia (mamy już 6 tys. agencji zatrudnienia, w tym 4 tys. agencji pracy tymczasowej). Według Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia w ubiegłym roku powstało 1689 nowych podmiotów. W tym samym czasie 849 firm zostało wykreślonych z rejestru. Zdaniem ekspertów nie wpływa to dobrze na rynek. Kontrola nad standardami funkcjonowania biznesu w tym obszarze w Polsce pozostawia wiele do życzenia.

By wyeliminować negatywne praktyki na rynku, organizacje reprezentujące branżę (Polskie Forum HR, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia oraz Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy wspólnie z Konfederacją Lewiatan) stworzyły postulaty nowelizacyjne w formie rekomendacji w zakresie podniesienia standardów na rynku pracy tymczasowej w Polsce. Propozycje zmian niedługo przed wyborami zostały złożone na ręce Radosława Mleczko, byłego wiceministra pracy.

Jedną z nich był obowiązek posiadania przez agencję gwarancji bankowej, ubezpieczenia lub ekwiwalentu pieniężnego zdeponowanego na rachunku bankowym i przekazanego do wyłącznej dyspozycji marszałka województwa, w wysokości 25-krotności przeciętnego wynagrodzenia powiększonego o kwotę składek ZUS (ponad 100 tys. zł - w zależności od wysokości miesięcznej średniej pensji).

Choć cel niewątpliwie jest dobry, to jednak nasuwa się pytanie czy tego typu zmiana nie zablokowałaby rozwoju rynku? Warto dodać, że tylko kilkadziesiąt z tysięcy agencji zatrudnienia w Polsce, to firmy zatrudniające powyżej 25 konsultantów.

Według Beniamina Krasickiego, współwłaściciela City Work Service gwarancje bankowe to chęć okopania się przez liderów w branży. - Tego typu zmiany będą barierą trudną do pokonania, zwłaszcza dla małych firm, dopiero wkraczających na rynek. Zdecydowanie nie spowodowałoby to uwolnienia i liberalizacji rynku, wręcz przeciwnie. To próba zdominowania rynku – ocenia Krasicki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.