×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mają pracę, nieźle zarabiają. Ale większość Ukraińców nie chce zostać w Polsce na stałe

Mija rok od rozpoczęcia wojny w Ukrainie. W tym czasie 1,56 mln Ukraińców został nadany numer PESEL. Zatrudnienie na uproszczonych zasadach podjęło ok. 900 tys. uchodźców. Jak szybko odnaleźli się na polskim rynku pracy, ile zarabiają i czy zamierzają wrócić do ojczyzny?

Mają pracę, nieźle zarabiają. Ale większość Ukraińców nie chce zostać w Polsce na stałe
Niemal 1/4 uczestników badania EWL znalazła pracę w ciągu pierwszego miesiąca pobytu w naszym kraju (Fot. PAP/Marcin Bielecki)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Niemal 1/4 Ukraińców znalazła pracę w ciągu pierwszego miesiąca pobytu w naszym kraju, a 34 proc. - w okresie od 1 do 3 miesięcy po przyjeździe do Polski (badanie EWL).
 • Pomimo pracy na niższym szczeblu pracownicy z Ukrainy mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia. 31 proc. pracowników z Ukrainy otrzymuje w Polsce od 3 do 4 tys. zł netto miesięcznie. Niemal co piąty dostaje od 4 do 5 tys. zł netto miesięcznie.
 • Badanie EWL pokazało, że niemal połowa uchodźców (45 proc.) zamierza pozostać w Polsce na dłużej, przynajmniej rok po zakończeniu wojny. Natomiast blisko 1/3 respondentów zamierza wrócić do Ukrainy jak najszybciej. Na stałe chce zostać w Polsce zaledwie 6 proc. Ukraińców.

Z danych Straży Granicznej wynika, że od 24 lutego 2022 roku do 20 marca 2023 roku polsko-ukraińską granicę przekroczyło 9 mln 964 tys. osób. W tym samym czasie z Polski do Ukrainy wróciło ponad 8 mln 83 tys. osób. Z kolei dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wskazują, że 1,56 mln osób ma nadany numer PESEL, z czego ok. 500 tys. to dzieci. Z kolei zatrudnienie na uproszczonych zasadach podjęło ok. 900 tys. osób z Ukrainy.

Badanie „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego potwierdza, że większość uchodźców z Ukrainy (83 proc.) przebywa w Polsce już ponad pół roku, a ponad połowa respondentów (51 proc.) przyjechała w ciągu pierwszych trzech miesięcy od wybuchu wojny.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Mają pracę, nieźle zarabiają. Ale większość Ukraińców nie chce zostać w Polsce na stałe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • zarin. 2023-03-23 03:12:23

  Brednie. Brednie. Brednie. Pracodawcy cenią ukrów nie za pracowitość, tylko za to, że te wszarze pracują niemal za półdarmo byle tylko wygryźć innych z rynku.

 • ulan 2023-02-24 23:41:10

  my nie chcemy tych upadlinskich mordercow

 • K 2023-02-24 11:52:36

  Rosjanie gwałcą dzieci i noworodki na Ukrainie. Ukrainki i Ukrainki z dziećmi znalazły schronienie w Polsce.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA