×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Liczyli na więcej, dostają 10 zł na rękę. Ukraińcy w polskich firmach

 • km
 • 7 mar 2023 11:11

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie do stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom dotarło ponad 200 skarg od osób z tego kraju. Skargi dotyczą głównie braku umów, zaniżania pensji czy złych warunków pracy.

Liczyli na więcej, dostają 10 zł na rękę. Ukraińcy w polskich firmach
Najwięcej skarg Ukraińców na polskich pracodawców dotyczyło sezonu turystycznego (fot. Adrian Sulyok/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Najwięcej skarg dotyczyło wysokości wynagrodzenia i jego terminowości oraz braku podpisywania umów. Najwięcej skarg dotyczyło sezonu turystycznego. Warto odnotować także wzrost skarg w roku 2023 roku.
 • Niektórzy pracodawcy, szczególnie w handlu, gastronomii i przy sprzątaniu nieruchomości oferowali osobom z Ukrainy stawki rzędu 10-12 złotych na rękę, czyli dużo mniej niż powinni.
 • - Brakuje wciąż kampanii informacyjnych skierowanych do osób z Ukrainy podejmujących pracę w Polsce. Najpoważniejszy problem to nadal bariera językowa oraz brak znajomości przez pracowników z Ukrainy przepisów - wyjaśnia Małgorzata Marczulewska.

- Najwięcej skarg było w sezonie wakacyjnym oraz pod koniec roku. Dominuje handel, turystyka i gastronomia, ale pojawiały się także nieuczciwe oferty dotyczące np. sprzątania czy prac budowlanych. Większość skarg była niestety anonimowa lub po rozmowach okazywało się, że skarżący nie chce podejmować oficjalnych czynności - wyjaśnia Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom.

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie pracę w Polsce podjęło ponad 400 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Skarg zgłoszonych do stowarzyszenia jest ponad 200.

- Mówiąc szczerze można było spodziewać się większej ilości problemów. Pracodawcy w Polsce bardzo szanują pracowników z Ukrainy i sytuacje, które pojawiały się w skargach, to najczęściej incydenty. Patrzymy na to z nadzieją, że będzie ich coraz mniej - dodaje Marczulewska.

Terminowość i wysokość wynagrodzenia, brak umowy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Liczyli na więcej, dostają 10 zł na rękę. Ukraińcy w polskich firmach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jakub 2023-03-13 10:36:46

  Skoro tak bardzo im tu źle, skoro tak bardzo ubolewają nad swym losem. To ja się pytam co oni tu wszyscy robią, niech biorą swoje manele i niech wracają do swojego kraju. Rok czasu darmowego utrzymywania się skończył i teraz za wszystko trzeba płacić. No to faktycznie im źle.

 • Marcin 2023-03-11 06:13:47

  Troska o Ukraińców mnie irytuje. Przez wszystkie lata od 1989 nie stworzono przeciętnemu Polakowi godziwych warunków płacowych. Od "wejścia" Polski do UE dysproporcje w zarobkach (płaca minimalna) np. między Polską a Niemcami nadal na takim samym poziomie. Co gorsza ustawodawcy wrzucili u nas do minimalnej składniki których nie powinna ona zawierać, tj.premie, dodatki itp. Tym sposobem spora część pracujących nie ma nawet minimalnej stawki godzinowej, ale ma minimalną ze składnikami. Po co tworzyć taką fikcję? Chyba tylko po to by krewni i znajomi parlamentarzystów, a może nawet oni sami mogli w swoich firmach mieć tanią siłę roboczą? Najlepiej niech Polskę w ogóle oddadzą tej Ukrainie,albo sprzedadzą Niemcowi. To ostatnie w pewnym senie jest już zrobione. Jutro jawi się dla Polaków bardziej niepewne niż kiedykolwiek wcześniej po II Wojnie Światowej. Dodatkowo mamy za granicą to co mieli Arabowie po wojnie. Problem ze sztucznie powołanym do życia państwem Izrael. To samo dzieje się za naszą wschodnią granicą, tyle że ruski tak szybko nie puści swojej własności. Tyle w temacie.

 • Monia74 2023-03-09 05:45:31

  Wyjeżdżać wszyscy z naszego kraju z powrotem na front i walczyć

 • Monia74 2023-03-09 05:43:08

  Wyjeżdżać wszyscy z naszego kraju i walczyć

 • Staszkiewicz 2023-03-08 16:06:04

  My na zachodzie też nie mieliśmy lekko....

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA