×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kryzys zweryfikuje rynek agencji zatrudnienia. Praca tymczasowa wróci do łask

Eksperci nie mają wątpliwości, że konsolidacja branży agencji zatrudnienia jest nieunikniona, a część małych podmiotów zniknie z rynku. Jak będzie wyglądał rynek po pandemii?

Kryzys zweryfikuje rynek agencji zatrudnienia. Praca tymczasowa wróci do łask
Kryzys z pewnością przeobrazi rynek rekrutacji. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W perspektywie długoterminowej można się spodziewać, że firmy chętniej będą korzystać z elastycznych form zatrudnienia.
  • Według ekspertów można się spodziewać, że w latach 2021-2022 podążymy w kierunku trendu wyznaczonego już przez rynki zachodnie, czyli znaczącego wzrostu liczby pracowników zatrudnionych z wykorzystaniem wspomnianego modelu. 
  • Kryzys zweryfikuje także rynek rekrutacji. Pozostaną na nim agencje ze zróżnicowanym portfolio usług i z możliwością wsparcia klientów także w kwestii doradztwa.

badania LHH Polska wynika, że sytuacja pandemii nie wpłynęła na procesy rekrutacyjne lub ograniczyła maksymalnie połowę procesów rekrutacyjnych w 49 proc. firmach. Na drugim biegunie jest 51 proc. spółek, które zawiesiły ponad połowę rekrutacji lub całkowicie je wstrzymały.

Co istotne, 25 proc. firm deklaruje wznowienie rekrutacji w ciągu 6 miesięcy. Z kolei 44 proc. respondentów zaznaczyło odpowiedź, że nie ma jeszcze decyzji, kiedy to nastąpi. Jedynie 2 proc. odpowiadających podało, że rekrutacje są całkowicie odwołane.

Jak w koronawirusowej sytuacji radzą sobie agencje? W dużej mierze zależy to od portfolio ich klientów. Marzena Milinkiewicz, dyrektor operacyjna Randstad Polska wskazuje, że największe spadki w zatrudnieniu notują firmy branży motoryzacyjnej - dla agencji obsługujących w większości takich klientów może to być trudny czas.

Są jednak też sektory, które cieszą się rosnącą produkcją czy działalnością - agencje, które mają je w swoim portfelu, nadal dla nich rekrutują.

- Sporo jest także zamówień na pracowników tymczasowych od firm, zamierzających zastąpić swoich pracowników nieobecnych z powodu opieki nad dziećmi czy z powodu kwarantanny lub zwolnienia lekarskiego. Docierają do nas też zapytania o możliwość wsparcia w sytuacji, gdyby na produkcji czy w magazynie wykryto przypadek zakażenia koronawirusem, co spowodowałoby konieczność odesłania na kwarantannę całej załogi – mówi Milinkiewicz.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kryzys zweryfikuje rynek agencji zatrudnienia. Praca tymczasowa wróci do łask

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Mikolaj 2020-04-25 01:06:24

    Nikt nie bedzie pracowal przez agencje a firmy beda oszczedzac pieniadze i nie beda z nich tez korzystac.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA