Konsule sezonowi sposobem na brak pracowników sezonowych?

Praca w polskim sadownictwie jest atrakcyjna. Dla Ukraińców. O możliwość zatrudniania pracowników sezonowych z Ukrainy upomniał się w Sejmie poseł Mirosław Maliszewski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Konsule sezonowi sposobem na brak pracowników sezonowych?

PODZIEL SIĘ


Autor: farmer.pl

www.farmer.pl

29 sie 2013 10:24


Jak przekonywał, sadownictwo to dziedzina przynosząca korzyści, co wynika także z obniżenia kosztów. Ich zasadniczą część stanowią koszty pracy. Te z kolei można obniżyć, zatrudniając obywateli Ukrainy, gdyż Polacy nie chcą podejmować tej sezonowej i nisko płatnej pracy. Ostatnio system przyznawania wiz pracowniczych zaczął jednak kuleć.

- Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych wie o tym problemie? - dopytywał poseł Maliszewski.

Jak wyjaśnił Bogusław Winid, podsekretarz stanu w MSZ, obecnie na terenie Ukrainy działa 8 polskich konsulatów - najwięcej na świecie.

Obciążenie wnioskami wizowymi jest w nich niejednakowe. Stąd kilka zmian. Po pierwsze do najbardziej obciążonego konsulatu we Lwowie skierowano dodatkowych pracowników. W przyszłości nastąpi zmiana okręgów konsularnych. Pozwoli to zmniejszyć ilość aplikacji odbieranych we Lwowie.

Rozpatrzenie wniosku trwa 5-6 dni i tego nie można skrócić, można natomiast usprawnić składanie wniosków. Umożliwiono robienie tego z wykorzystaniem systemu internetowego - ale prędko znalazły się osoby zajmujące kolejkę, aby potem odsprzedać miejsce. Ten sam problem obserwuje się na Białorusi. Polskie MSZ prowadzi akcję informacyjną, aby usprawnić składanie wniosków.

- Składanie wniosków z wyprzedzeniem pozwoli uniknąć spiętrzenia wniosków - powiedział Bogusław Winid. - Konsule sezonowi to nasz sposób na brak pracowników sezonowych - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.