×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Koniec emigracji? Polacy coraz chętniej wracają do kraju

 • Justyna Koc
  jk
 • 28 lis 2019 20:00

Po raz pierwszy od 2010 roku spadła liczba osób przebywających na emigracji. W tej chwili poza krajem przebywa blisko 2,5 mln Polaków.

Koniec emigracji? Polacy coraz chętniej wracają do kraju
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • W 2018 r., w porównaniu do 2017 r., odnotowano zmniejszenie się liczby stałych mieszkańców Polski przebywających w Wielkiej Brytanii i Włoszech.
 • Natomiast w Niemczech, a także w Holandii, Austrii, Czechach, Danii, Irlandii, Szwecji, Norwegii oraz innych krajach spoza UE (głównie w Szwajcarii i Islandii) odnotowano niewielki wzrost.
 • Jak przekonuje Karolina Serwańska z agencji Polski HR, o ile sytuacja na polskim rynku pracy nie ulegnie drastycznemu pogorszeniu, nadal będzie malała liczba osób decydujących się na emigrację.

2018 był pierwszym od ośmiu lat rokiem, w którym zmniejszyła się liczba polskich imigrantów w innych krajach, głównie w Wielkiej Brytanii. Jak wynika z danych GUS, poza granicami Polski przebywało czasowo około 2 mln 455 tys. Polaków – to o 85 tys. (3 proc.) mniej niż w 2017 r. Głównym powodem wyjazdów za granicę była chęć podjęcia tam pracy.

W Europie przebywało około 2 mln 155 tys. osób (o 86 tys. mniej niż w 2017 r.). Większość z nich – około 2 mln 31 tys. przebywała w krajach członkowskich UE: w Niemczech (706 tys.), Wielkiej Brytanii (695 tys.), Holandii (123 tys.) oraz w Irlandii (113 tys.).

W 2018 r., w porównaniu do 2017 r., odnotowano zmniejszenie się liczby stałych mieszkańców Polski przebywających w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Najbardziej znaczące zmiany zaobserwowano w przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie liczba polskich emigrantów zmniejszyła się o około 98 tys. (12 proc.). Oznacza to, że więcej osób opuściło ten kraj niż do niego wyjechało. Spośród osób, które opuściły Wielką Brytanię część powróciła do Polski, a pozostali przenieśli się do innych krajów.

- Po raz pierwszy od 2010 roku spadła liczba osób przebywających na emigracji, obecnie to niemal 2,5 mln. Blisko 100 tys. Polaków zdecydowało się wrócić z Wielkiej Brytanii. Nie ulega wątpliwości, że główną przyczyną powrotu do Polski jest brexit i nadal niepewna sytuacja, jeśli chodzi o emigrantów. Innym powodem powrotu jest poprawiająca się sytuacja gospodarcza w Polsce i bardzo niskie bezrobocie. Osoby, które wyjechały do Wielkiej Brytanii tuż po otwarciu granic, czyli kilkanaście lat temu odłożyły już trochę pieniędzy decydują się na powrót i inwestycje w kraju – mówi Karolina Serwańska, dyrektor zarządzająca w agencji Polski HR.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Koniec emigracji? Polacy coraz chętniej wracają do kraju
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Arek 2019-11-30 21:39:34

  Wracaja... pol roku w Pl i jeszcze szybciej uciekaja. Chyba ze licza na wszelkie dodatki dla niepracujacych. To im sie podoba w Polsce.

 • Rafal-7728 2019-11-30 08:21:33

  Raczej wracają po resztę rzeczy lub rodziny Kolejny propagandowy artykuł w stylu Tuska

 • E2rd 2019-11-28 21:21:56

  Raczej uciekają przed brexitem. Zarobki na zachodzie są znacznie wyższe niż w Polsce. Poziom życia również. Raczej zostali już tylko ci, którzy nie chcą wyjeżdżać.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA