×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kolejne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Pojawią się nowe obowiązki pracodawców

 • km
 • 13 lip 2022 13:45

Zgodnie z zapowiedziami wraz z zaplanowaną na 15 lipca nowelizacją specustawy dotyczącą pomocy Obywatelom Ukrainy w życie wejdą kolejne zmiany w zakresie legalizacji pracy cudzoziemców. Co się zmieni dla pracodawców zatrudniających pracowników z Ukrainy i pozostałych pięciu „uprzywilejowanych państw”?

Kolejne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Pojawią się nowe obowiązki pracodawców
Na III kwartał 2022 r. przewidziane jest przyjęcie projektu nowej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Najwięcej zmian przewidzianych jest w tzw. powiadomieniach o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy, które zostały wprowadzone specustawą.
 • Od 12 lipca wysokość opłaty za tzw. oświadczenie o powierzeniu pracy będzie wynosiła 100 zł. Do tej pory dla pracodawca była to kwota 30 zł.
 • Na III kwartał 2022 r. przewidziane jest przyjęcie projektu nowej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Głównym założeniem ma być m.in. zniesienie obowiązku przeprowadzania tzw. testu rynku pracy.

Najwięcej zmian przewidzianych jest w tzw. powiadomieniach o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy, które zostały wprowadzone specustawą. Obowiązują one tylko dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku.

Powiadomienia składane są przez pracodawców w Powiatowych Urzędach Pracy i są ważne do 24 sierpnia 2023. Wprowadzenie rozwiązania miało ułatwić i przyspieszyć zatrudnienie uchodźców z Ukrainy – pracodawca chcący zatrudnić pracownika z Ukrainy nie musiał starać się o pozyskanie oświadczenia o powierzeniu pracy ani wnosić opłat urzędowych.

Przeczytaj: Wracają przepisy utrudniające rekrutację Ukraińców. "Cofamy się"

Potrzeba więcej danych

Poza ogólnymi informacjami, jakie były wymagane do tej pory w powiadomieniach (np. miejsce wykonywania pracy czy PKD zawodu) pracodawca będzie musiał teraz zawrzeć następujące informacje:

- godzinową lub miesięczną stawkę wynagrodzenia, jakie będzie otrzymywał cudzoziemiec,

- wymiar czasu pracy lub

- liczbę godzin pracy w tygodniu lub w miesiącu.

Informacje te obowiązywały do tej pory w tzw. oświadczeniach o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, które pozwalają na zatrudnienia obywateli 6 państw (Ukraina, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Armenia, Rosja) na podstawie uproszczonej procedury.

Pracodawca będzie musiał podawać więcej informacji składając dokumenty (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
Pracodawca będzie musiał podawać więcej informacji składając dokumenty (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Kolejne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Pojawią się nowe obowiązki pracodawców
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Przedsiębiorca z długim stażem, 2022-07-14 12:18:41

  do MIKO - z tej sytuacji którą opisujesz musisz wyciagnąć wnioski dlaczego tak postapił ten pracodawca-ale domyślam się że miał powód wynikły z doświadczenia. A taka jest rzeczywistość , że pracodawca ogłasza np PUP nabór na stanowiska i nikt się nie zgłasza to jeszcze czekać na test rynku pracy to wielka fikcja, ale pracownicy PUP wiedzą kogo mają chetnego do P R A C Y i warto z nimi porozmawiać. Jeśli zależy Ci na pracy to napewno z tysiąca ofert pracy od pracodawców jakie posiadja PUP zaproponują . Pozdrawiam i życzę pracy która spełnia Twoje marzenia.

 • Miko 2022-07-13 15:27:08

  Test rynku pracy jest fikcją gdyż dana firma daje ogłoszenie do internetu i zupełnie ignoruje podania od Polaków , po czym pisze do starostwa że nikt się z Polaków nie zgłosił i daje cynk do agencji pracy żeby przysłali cudzoziemców. Osobiście byłem w firmie na ogłoszenie to powiedzieli że ogłoszenie ogłoszeniem ale Polaków nie przyjmują. Po czym poszedłem do urzędu pracy i traf taki że akurat widziałem jak z tej firmy była kadrowa i przyniosła wniosek o cudzoziemców bo "nikt z Polaków się nie zgłosił".

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA